Hong Kong’da eylemcilere polis müdahalesi

Hong Kong'da halk, suçluların Çin'e iade tasarısına karşı çıkıyor

Fotoğraf: Reuters

Hong Kong’ta bölgenin en büyük aktivist gruplarından Sivil İnsan Hakları Cephesince organize edilen yürüyüşe, çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu on binlerce kişi katıldı. Victoria Parkı’ndan gruplar halinde yürüyüşe başlayan protestocular, emniyet güçlerinin güvenlik gerekçesiyle merkezi hükümet binalarına kadar yürümesine izin vermemesi üzerine eylem rotasını değiştirmek zorunda kaldı.

Yürüyüş boyunca "Çin'e iadeye hayır", "Özgür Hong Kong", "Polise bağımsız soruşturma" ve "Şimdi demokrasi" sloganları atan protestocular, dövizlerle de Hong Kong’un özerkliğine müdahale etmekle suçladığı Pekin yönetimine tepki gösterdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İzin verilmeyen yollardan hükümet binalarına yürümeye devam eden eylemciler, bazı yolları kesti. Maske ve gaz maskelerini takmaya başlayan göstericilerden bazıları alana ABD bayraklarıyla girdi.

Hükümet binalarının önünde bekleyen polis, binaların yakınına barikat kuran göstericilere, alanı boşaltmaları, aksi takdirde müdahale ile temizleyecekleri uyarısı yaptı.

Ara sokaklardan ana yollara çıkışları kapatan protestoculardan bazıları hükümete ve polise ait binalara yumurta ve taş attı.

Sivil İnsan Hakları Cephesi, gösteriye 430 bin kişinin katıldığını duyurdu.

Çin'e iade tasarısı hakkında

Hong Kong'da hüküm giyen veya haklarında suç isnadı olan kişilerin Çin'e, Makao Özel İdare Bölgesi'ne ve Tayvan'a iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı, 3 Nisan'da parlamentoya sunulmuştu.

Tasarı, politik suçları kapsam dışında tutuyor ancak 7,4 milyon nüfuslu Hong Kong'da halkın büyük bölümü, insanların Çin'in yargı sistemi altında keyfi gözaltılar, adil olmayan yargı süreçleri ve hatta işkenceye maruz kalacağı kaygısını paylaşıyor.

Muhalifler yasanın çıkması halinde bunun Çin'in Hong Kong'daki siyasi muhalifleri hedef almasıyla sonuçlanacağından endişe ediyor.

Hong Kong, Çin'in bir parçası, ancak bir dereceye kadar özerklik sağlayan "tek ülke, iki sistem" yönetimi var. Bölgenin, Çin'den ayrı, kendi adalet sistemi bulunuyor.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU