Taliban lideri Ahundzade: Afganistan başka ülkelere saldırı için kullanılmayacak

"Tüm dünyayla iyi diplomatik, ekonomik ve siyasi ilişkiler kurmak istiyoruz"

Afganistan'ın getirdiği yasak ve kısıtlamalar, başta ABD olmak üzere Batılı devletlerden tepki toplamıştı (Reuters)

Taliban'ın dini ve siyasi lideri Molla Hibetullah Ahundzade, Afganistan topraklarının başka ülkelere saldırı için kullanılmayacağını söyledi.

Ahundzade, çarşamba günü yaptığı açıklamada "Komşularımızı ve dünyayı temin ederiz ki hiç kimsenin topraklarımızı başka ülkelerin güvenliğini tehdit etmek için kullanmasına izin vermeyeceğiz. Başka ülkelerin de bizim içişlerimize karışmasını istemiyoruz" dedi.

Taliban, ABD ordusunun ülkeden çekilmesiyle 15 Ağustos'ta önce başkent Kabil'in daha sonra da tüm ülkenin yönetimini ele geçirmişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ahundzade, diğer ülkelerle istikrarlı ilişkiler kurmak istediklerini belirterek, "Karşılıklı bağlılık ve diyalog çerçevesinde, ABD'de dahil dünyayla iyi diplomatik, ekonomik ve siyasi ilişkiler kurmak istiyoruz. Bunun tüm tarafların çıkarına olduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Taliban, ABD'yle 2020'de yapılan ve Afganistan'daki teröristlerle mücadele edileceğinin belirtildiği anlaşmaya sadık hareket edildiğini savunuyor. Örgütten başka yetkililer de geçmişteki açıklamalarında Afganistan'ın başka ülkelere saldırı amaçlı kullanılan bir bölgeye dönüşmeyeceğini söylemişti.

Öte yandan Afganistan'ın Hindistan Büyükelçisi Farid Mamundzay,  geçen ay yaptığı açıklamada Taliban yönetimi ele geçirdiğinden beri bölgedeki terör saldırılarında ciddi artış gözlemlendiğini öne sürmüştü.

Eski Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani hükümeti görevdeyken atanan Mamundzay, Taliban'ın terör örgütleriyle ilişkisi olduğunu da savunmuştu.

2016'da ABD ordusunun insansız hava aracıyla düzenlediği saldırıda, örgütün o dönemki lideri Molla Ahtar Muhammed Mansur'un hayatını kaybetmesinin ardından Taliban'ın lideri olan Ahundzade, geçen haftaki konuşmasında da ülkenin içişlerine karışılmaması gerektiğini belirtmiş, "Yabancılar bize emir vermemeli. Bu bizim sistemimiz ve kararlarımızı kendimiz veririz" demişti.
 

Hibetullah Ahundzade.jpg
Taliban'ın Emirü'l-mü'minin (Müminlerin Komutanı) unvanı verdiği Ahundzade 61 yaşında (AFP)


Afganistan'ın kontrolünün kazanılmasını "dünyadaki tüm Müslümanların zaferi" diye niteleyen Ahundzade, 15 Ağustos'tan beri Taliban'ın doğum yeri Kandahar'dan yola çıkıp konuşma yapmak için ilk kez Kabil'e gitmişti.

Taliban lideri, 3 bine yakın din görevlisinin yer aldığı ve kadınların katılımına izin verilmeyen toplantıda, yönetiminin devamlılığı için ulema ve yöneticilerin ortak çalışması gerektiğini söylemişti.

Taliban'da çatlak sesler

Öte yandan örgütün içinde kız çocuklarının okula gönderilmesi gibi konularda yaşanan ihtilaf da gündeme gelmişti.  

Taliban, yönetimi ele geçirdiğinde kadınların çalışmasına ve kız çocuklarının okumasına yönelik kısıtlamalar uygulamıştı.

Şu anda üniversite ve 6'ncı sınıfa kadar okuyan kadın ve kız çocuklarının eğitim almasına izin verilirken, ortaokul ve lise düzeyindekilerin okula gitmesi yasak.

Bu kısıtlamanın martta kaldırılmasına karar verilmiş fakat okulların açılmasına saatler kala uygulama iptal edilmişti. Bu da Taliban'ın yönetim kadrosunda fikir ayrılıkları oluştuğuna dair bir sinyal vermişti.
 


Taliban'ın Hakkani ağı kolunun eski komutanı olduğunu söyleyen ve kendisini Şerzad olarak tanıtan 28 yaşındaki savaşçı ise ABD'nin ünlü gazetelerinden Wall Street Journal'a açıklamasında, "Birçok mücahit Taliban'ı terk etti. Bu, onlar için uyarı niteliğinde olmalı. Eğer bizi dinlemezlerse alt düzeydeki birçok Talibanlı onlara karşı savaşmaya başlayacak" demişti.

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid ise ihtilaf yaşandığını reddederek, örgütün birlik içinde hareket ettiğini savunmuştu.

ABD 7 milyar dolara el koymuştu

ABD ülkeden geri çekildikten sonra Afganistan Merkez Bankası'nın 7 milyar dolarına el koymuştu. ABD Başkanı Joe Biden, şubatta bunun yarısının insani yardım amacıyla doğrudan Afgan halkına aktarılacağını, diğer yarısının da 11 Eylül kurbanlarının devam eden hukuki süreçleri ve tazminatları için kullanılacağını açıklamıştı.Independent Türkçe, Arab News, The Real Kashmir, Wall Street Journal, Guardian

DAHA FAZLA HABER OKU