Atatürkçü Düşünce Derneği, İsmailağa cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun cenazesini yargıya taşıyacak

ADD, Erdoğan’ın da katıldığı cenaze töreni için "Devlet görevlilerinin anayasayı ihlal ettiğine tanık olduk" ifadelerini kullandı

Fotoğraf: AA

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirilen İsmailağa cemaatinin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenaze törenine ilişkin açıklama yaptı.  

Törende anayasanın laiklik ilkesinin açıkça çiğnendiği belirtilen açıklamada, "Laiklik ilkesinin ‘Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağına’ namusu ve şerefi üzerine ant içmiş cumhurbaşkanı, bazı parti genel başkanları, bakanlar, iktidar ve muhalefet milletvekilleri ile Diyanet İşleri Başkanı ve devlet memurları tarafından alenen yok sayıldığını üzüntü ile gördük denildi. 

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

O cenaze töreninde, devrim yasası ile yasaklanmış Nakşibendi tarikatının kolu İsmailağa cemaati adlı gerici yapılanmanın ölen şeyhi yerine yenisinin atanmasına sessiz kalarak zımnen onaylayan devlet görevlilerinin anayasamızı ihlal ettiklerine tanık olduk.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Milletimize rol model olarak sunulmuştur"

Açıklamanın devamında Ustaosmanoğlu’nun ifadeleri anımsatılarak şunlar kaydedildi:

O cenaze töreninde; ‘Ne zaman hasta olmuşsam, bilin ki hanımlarınızdan biri çarşafını çıkarmıştır’ beyanıyla anayasaya ve yasalara meydan okuyan, ‘Kadın sokağa çıkacak bir şey değildir’, ‘Kızlar katiyen orta, lise, üniversiteye gitmez, avanaklık etmeyin’ ve benzeri çağ ve akıldışı söylemleri ile tanınan bir laik cumhuriyet, bilimsel eğitim, Türk, Atatürk ve kadın düşmanı bizzat devlet erkânı tarafından takdir edilmiş, bir anlamda milletimize rol model olarak sunulmuştur.

Açıklamada, "ADD, laik cumhuriyet ve hukuk devleti karşıtı söylem ve eylemlere karşı bütün gücüyle mücadele edeceğini ve o cenaze töreni ile ilgili olarak yasal yollara başvuracağını duyurur" denildi.

Erdoğan da katılmıştı

Ustaosmanoğlu’nun cenaze namazına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, CHP'li İlhan Kesici, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, eski Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan da katılmıştı.

Mahmut Ustaosmanoğlu’nun oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu cenaze namazında cemaatin yeni liderinin kim olduğunu da açıklamıştı.

Ahmet Ustaosmanoğlu cemaatin yeni liderinin, babası Mahmut Ustaosmanoğlu’nun hayatta iken yerine vekil olarak tayin ettiği Hasan Kılıç olduğunu söyledi.

 

 

 

Cumhuriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU