Gıda Kurtarma Derneği: Türkiye'de de her yıl 19 milyon ton gıda sofralara ulaşmadan çöpe gidiyor

"4 kişilik bir çekirdek aile, her yıl 2 asgari ücreti, fark etmeden çöpe atıyor"

Gıda Kurtarma Derneği'nin açıklamasına göre, Türkiye'de 4 kişilik bir çekirdek aile, her yıl 2 asgari ücreti, fark etmeden çöpe atıyor / Fotoğraf: AA

Gıda Kurtarma Derneği, Türkiye'de de her yıl 19 milyon ton gıdanın sofralara ulaşmadan çöpe gittiğine dikkat çekerek, "4 kişilik bir çekirdek aile, her yıl 2 asgari ücreti, fark etmeden çöpe atıyor" tespitini paylaştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Gıda Kurtarma Derneği'ndan yapılan açıklamada, dünyanın en büyük iki probleminin açlık ve gıda israfı olduğu belirtildi. Açıklamada, bu iki sorunun aynı zamanda birbirinin çözümü niteliğini taşıdığı vurgulandı. Dünyada her 3 gıdadan birinin tüketilemeden çöpe atıldığının belirtildiği açıklamada, bu miktarla dünya üzerinde açlıkla savaşan 821 milyon insan doyabileceğine dikkat çekildi.

"Her yıl 19 milyon ton gıda çöpe gidiyor"

Rakamların Türkiye'de de endişe verici boyuta ulaştığı ve her yıl 19 milyon ton gıdanın sofralara ulaşamadan kaybedildiğinin belirtildiği açıklamada, "Gıdalar tabağımıza gelene kadar yüzde 50 kayba uğruyor. Kişi başına oluşan gıda atığımız ise 93 kiloya ulaşırken, 1 kg gıdanın maliyeti 22 lira. Yani 4 kişilik bir çekirdek aile her yıl 2 asgari ücreti fark etmeden çöpe atıyor" bilgisine yer verildi.

Yılda ekonomiye 555 milyar lira kazandırmak mümkün

Üretim ve tedarik zincirinde de kayıpların endişe verici boyutta olduğu vurgulanan açıklamada, tarlalarda dalında kalan gıdalardan, işletmelerde doğru atık yönetimi yapılamadığı için oluşan maddi kayıplar toplandığında ekonominin 555 milyar lira zarara uğradığı belirtildi.

Açıklamada yer verilen diğer bilgiler şöyle:

Gıda bankacılığı kapasitesi 5 yılda 30 kat büyüdü

Gıda Kurtarma Derneği, Gıda Bankacılığı ve Sosyal Market konseptini, dünyadaki uygulamalardan da faydalanarak geliştirdi. 5 yılda Türkiye'deki gıda bankacılığı kapasitesini 30 kat büyüdü. Fazla Gıda (fazlagida com) bağış platformunda oluşan günlük ortalama 600 bağış ilanı, Gıda Kurtarma Derneği'nin 47 ilde bulunan 100'ü aşkın gıda bankası ağına yönlendiriliyor. Böylece, Türkiye'de düzenli olarak 1 milyonun üzerinde ihtiyaç sahibine kurtarılan gıdalar ulaşıyor

"35 bin tonu aşan tüketilebilir gıda kurtarıldı"

Gıda Kurtarma Derneği, bu yıl mayıs ayında 100 bininci bağışını gerçekleştirdi. Gıda Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berat İnci, "Yüz bin bağışımızla 35 bin tonu aşan tüketilebilir gıdayı kurtararak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını sağladık. Oysa bu gıdalar kurtarılmasa, çok daha büyük maliyetlerle çöp yakma tesislerine gidecek ve sofralara ulaşamayacaktı

Gıda bağışına vergi avantajı

Fazla Gıda, firmaların bütüncül atık yönetimini yapan bir teknoloji girişimi, kurduğu atık yönetimi sisteminde bugün 79 firmanın olduğu belirtilirken, bu kurumların atık yönetiminden tasarruf sağlarken aynı zamanda yaptıkları gıda bağışıyla vergi avantajlarından da yararlandıkları bilgisi paylaşıldı.

 

ANKA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU