Erkan Baş: Pankartımızı astıktan sonra aklımızı mı yitirdik polise saldıralım?

Baş, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne pankart astıkları sırada polise saldırdıklarına ilişkin iddianın gerçeği yansıtmadığını söyledi

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, TBMM'de basın toplantısı düzenledi / Fotoğraf: TİP

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, insanlara sefaleti, bir kirayı dahi ödeyemeyecek geleceği dayatanların mutlaka kaybedeceğini ifade etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Provokasyonu boşa çıkardık"

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne pankart asmalarıyla ilgili yapılan tartışmaları anımsatan Baş, polise saldırdıklarına ilişkin çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını savundu. Baş, şunları kaydetti:

TİP milletvekillerinin polise saldırdığı yalandır. Evet, biz köprüye pankart astık. Çünkü halkımız bize, 'emekçilerin, yoksulların sesini duyuralım' diye görev verdi. Biz pankartımızı astıktan sonra üniforma giymesine rağmen kendisini tek adamın hizmetçisi olarak gören bir adamın saldırısına uğradık. Bizim amacımız pankart asıp sesimizi duyurmaktı. Biz zaten pankartı asmış, sesimizi duyurmuşuz. Bunu yaptıktan sonra aklımızı mı yitirdik polise saldıralım? Belli ki bir provokasyon var, biz de soğukkanlılığımızla provokasyonu boşa çıkardık

Ne olmuştu?

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TİP Milletvekilleri Sera Kadıgil ve Ahmet Şık ile birlikte 31 Mayıs günü Gezi direnişinin 9. yılı dolayısıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne "Her yer Taksim her yer direniş" yazan bir pankart asmışlardı.

Polislerin müdahalesi sırasında ise TİP Milletvekili Sera Kadıgil’in telefonu deniz düşmüştü.

İçişleri  Bakanı Süleyman Soylu ise sosyal medya hesabından görüntüleri paylaşarak, "Bu polis arkadaşlarımı, görevlerini yapmaları münasebetiyle ödüllendiriyoruz. HDPKK'dan meclise giren bu milletvekilleri hakkında da suç duyurusunda bulunuyoruz" demişti.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Kızılcahamam’da partisinin 30. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda "Üç tane sözde milletvekili pankart asmaya yeltendiler. Bu milletin polisine el kaldırandan milletvekili olmaz. Bunların parlamentoda da yeri olmaz. Bunların da parlamentodan silinip atılmasının adımlarının atılması lazım" diyerek TİP milletvekillerinin milletvekilliklerinin düşürülmesi çağrısı yapmıştı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU