AP Raportörü: HDP'ye yönelik siyasi yasak, Türkiye demokrasisi için darbe olur

AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ile görüştü

Fotoğraf: Twitter @NachoSAmor

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, HDP Eş Genel Başkanı Sancar, HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca ve HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy ile Avrupa Parlamentosu’nda bir araya geldi.

Amor, görüşmeye ilişkin yaptığı sosyal medya paylaşımında şöyle dedi:

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Feleknas Uca ve Hişyar Özsoy ile görüştüğüme çok memnun oldum. Türkiye’deki mevcut siyasi durum ve HDP’ye yönelik baskıları etraflı bir şekilde ele aldık. HDP’ye yönelik siyasi yasak, Türkiye demokrasisi için telafi edilemez bir darbe olur. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dava süreci

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) açılan kapatma davasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in dava dosyasına gönderdiği ek deliller 12 Mayıs'ta Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edildi.

AYM tarafından yapılan açıklamada "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca Halkların Demokratik Partisi'nin kapatılmasına dair davada dosyada yasaklığı istenen bazı kişilere ilişkin verilen yeni bilgilerin ilgililere ve partiye bildirilmesine, bu hususa yönelik bir beyanları olacaksa 30 gün içinde bildirmelerinin istenmesine karar verildi" ifadeleri yer almıştı.

Kapatma davası sürecinde, Başsavcılık dava dosyasına ek delil, HDP de ek savunma sunabiliyor.

Kapatma davasında işleyen süreç kapsamında, daha sonra belirlenecek bir tarihte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

Bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve davalı HDP, ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılmasının ardından Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, toplantı için gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Anayasa'nın 69'uncu maddesinde sayılan hallerden ötürü partinin kapatılmasına veya dava konusu fiillerin ağırlığına göre devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3'te 2 oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10'unun oyuyla karar verilebilecek.

 

 


Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU