Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilisinden "İnşallah" açıklaması

ABB Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Koordinatörü Gültekin, “Manipülatif haberler gerçeği yansıtmamaktadır” dedi

Fotoğraf: ANKA

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Koordinatörü Volkan Memduh Gültekin ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın “İnşallah” ifadesi hakkında açıklama yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yavaş’ın Van'da kentin en işlek merkezlerinden birisi olan Cumhuriyet Caddesi'nde yurttaşları selamlarken sıklıkla “İnşallah” ifadesi kullanmış araya giren bir vatandaş, "Selahattin Demirtaş'ı istiyoruz" demişti. Yavaş’ın bu ifade üzerine de “İnşallah” dediği görülmüştü.

Gültekin Twitter’dan şu açıklamayı yaptı:

ABB Başkanı Mansur Yavaş, Belediye Başkanları toplantısına katıldığı Van’da vatandaşlarla bir araya gelmiştir. Van halkı Sn. Başkan’a yoğun ilgi göstermiş, bu nedenle zaman zaman programda aksamalar dahi yaşanmıştır. Bu ilginin bazı odakları rahatsız ettiği açıktır. Sn. Başkan, yüzlerce insanın bulunduğu gürültülü ortamda yönetimsel şikâyetini dile getiren bir kişiye sıkça “İnşallah” sözüyle yanıt vermiştir. Özellikle "Selahattin Demirtaş'ı istiyoruz" sözüne bu yanıtın verildiği şeklindeki manipülatif haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

“Esnaf ziyareti esnasında kalabalıkta oluşan bu durum görüntülerde de net olarak anlaşılmaktadır” diyen Gültekin, “Hal böyle iken; özel demeç verilmiş gibi atılan başlıklar, kesilip biçilen videolar ve dev bir trol organizasyonu ile yapılan suni algılar gerçeğin karşısında hapsolmaya mahkumdur” ifadelerini kullandı.

“Demirtaş konusunun muhatabı Yavaş değil, mahkemelerdir”

Gültekin şöyle devam etti:

ABB Başkanı, 6 milyon Ankaralının Belediye Başkanı olma vazifesini hiçbir ayrım gözetmeksizin sürdürmektedir. Bu sorumluluk gereği bugüne dek siyasi hiçbir konuda yorum yapmamıştır; bundan sonra da görevi tamamlanana kadar yapmayacaktır. Selahattin Demirtaş konusunun muhatabı ABB Başkanı Mansur Yavaş değil, mahkemelerdir. Hukukun üstün olduğu çağdaş demokrasilerde bu meseleler siyasetin değil hukuk devletinin konusudur. Bir hukukçu olan Sn. Başkan da ülkemizde bu ilkenin yerleşmesini gönülden savunmaktadır.

“Sayın Başkan'ın vatan ve millet sevgisi mevsimlik değildir” diyen Gültekin büyük harflerle, “MANİPÜLATİF HABERLERİ YAPANLARIN MEŞREBİNDE OLDUĞU GİBİ ZAMAN AYARLI HİÇ DEĞİLDİR” diye yazdı.

“Bu duruş, ezelden ebede sabit kalacaktır” görüşünü paylaşan Gültekin şunları kaydetti:

"Belli odaklarca" yapılan ve her geçen gün dozu artırılarak sürdürülen kirli siyasetin farkındayız. Altını çizerek söylüyoruz: İstediğiniz tuzağı kurun, elinizden geleni ardınıza koymayın. En nihayetinde “samimiyet” kazanacak, ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın Ankara’da 3 yıldır hiçbir vatandaşı ayırt etmeden inşa ettiği “güven” duygusu daha da artacaktır.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU