Tarihe geçen Wimbledon finalinde zafer Djokovic'in oldu

Sırp tenisçi Novak Djokovic, 4 saat 55 dakikayla Wimbledon tarihinin en uzun finali olan maçta Roger Federer'i 3-2 yenerek 5. şampiyonluğunu elde etti

Novak Djokovic Wimbledon'daki 5. şampiyonluğunu kazandı / Fotoğraf: AFP

2019 Wimbledon Tenis Turnuvası'nı tek erkeklerde, 2 numaralı seribaşı Roger Federer'i 3-2 (7-6, 1-6, 7-6, 4-6, 13-12) yenen dünya 1 numarası Novak Djokovic kazandı. 

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen sezonun üçüncü grand slam turnuvasının tek erkekler finalinde, 8 şampiyonlukla Wimbledon'ı en fazla kazanan erkek tenisçi İsviçreli Roger Federer ile geçen yıl da dahil 4 şampiyonluğu bulunan Sırp Novak Djokovic karşılaştı.

Kariyerinin 25'inci grand slam finalini oynayan Djokovic ile 31'inci finaline çıkan Federer, 2015 ABD Açık'tan beri ilk defa bir grand slam finalinde karşı karşıya geldi.

İki tenisçinin de servis kıramadığı ilk setin sonucunu "tie break" belirledi. Federer'e 7-5 üstünlük kuran Djokovic, ilk seti 7-6'lık skorla hanesine yazdırdı.

Federer, oyuna giren ilk servisleri ve file önündeki vuruşlarından yüzde 100 puan aldığı ikinci seti, 6-1 kazandı ve durumu 1-1'e getirdi.

Üçüncü sette de file önünde kusursuza yakın oynayan Federer, 10'uncu oyunda set puanı yakaladı ancak Djokovic rakibine izin vermedi. Servis performansını arttıran ve daha az hata yapan Djokovic, ilk sette olduğu gibi uzayan üçüncü seti, "tie break"te (7-4) kazanarak 2-1 öne geçti.

Başa baş geçen dördüncü setin beşinci oyununda Djokovic'in yaşadığı konsantrasyon kaybını değerlendiren Federer, servis kırdı. Bu aşamadan sonra oyuna ağırlığını koyan Federer, dördüncü seti 6-4 aldı ve skoru 2-2 yaptı.

Novak Djokovic1 - AFP.jpg
Novak Djokovic / Fotoğraf: AFP


Wimbledon tarihinin en uzun tekler finali oldu

Federer, üç servis kırma puanı çevirdiği final setinin dördüncü oyununa tutunsa da altıncı oyunda servis kırmayı başaran Djokovic, 4-2 öne geçti. Fakat sonraki oyunda servis kıran Federer, servis oyununu da alarak skoru 4-4'e getirdi.

Baskının iyice yükseldiği final setinin 15'inci oyununda servis kırarak 8-7 öne geçen Federer, kendi servis oyununda 2 maç puanından faydalanamadı ve Djokovic sette durumu eşitledi: 8-8.

Skorun 12-12'ye gelmesi sonrası Wimbledon'ın yeni kuralları gereği "tie break"e gidildi. Uzatma periyodunda Federer'e 7-3 üstünlük sağlayan Djokovic, seti 13-12, 4 saat 55 dakika süren maçı da 3-2 kazandı.

 

2019 erkekler finali, 2008'de Rafael Nadal'ın Roger Federer'i 4 saat 48 dakika sonunda 3-2 yendiği karşılaşmayı geçerek Wimbledon tarihinin en uzun tekler finali oldu.

Novak Djokovic - Roger Federer - Reuters.JPG
Novak Djokovic - Roger Federer / Fotoğraf: Reuters


Wimbledon'da 5. şampiyonluk

Federer'e karşı oynadığı beşinci grand slam finalinde dördüncü galibiyetini alan Djokovic, Wimbledon'daki beşinci şampiyonluğuna uzandı. 

Grand slam turnuvalarında 16'ncı kez mutlu sona ulaşan Sırp tenisçi, kariyerindeki 75'inci tekler şampiyonluğunu kazandı. 

Federer ile karşılaştığı 48'inci maçta 26'ncı kez korttan galip ayrılan Djokovic, 2 milyon 350 bin sterlin (16,9 milyon lira) para ödülünün de sahibi oldu. 

Tarihte 10 ve daha fazla grand slam şampiyonluğu bulunan erkek tenisçiler şöyle sıralandı: 

1. Roger Federer (İsviçre): 20 

2. Rafael Nadal (İspanya): 18 

3. Novak Djokovic (Sırbistan): 16 

4. Pete Sampras (ABD): 14

5. Roy Emerson (Avustralya): 12 

6. Rod Laver (Avustralya): 11 

7. Björn Borg (İsveç): 11 

8. Bill Tilden (ABD): 10

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU