Nazi konseptli düğün Yahudi cemaatinin tepkisini çekti

Arjantin'de bulunan Simon Wiesenthal adlı sivil toplum kuruluşu, düğüne karşı yaptırım uygulanması için Meksikalı yetkililere çağrıda bulundu

Meksikalı çift, düğünleirni Adolf Hitler ile eşi Eva Braun'un evliliğinin 77'nci yıl dönümüne denk getirdi / Fotoğraf: Twitter @EretzIsrael

Meksika'nın Tlaxcala eyaletinde 29 Nisan'da düzenlenen ve Nazi lideri Adolf Hitler ile eşi Eva Braun'un evliliğinin 77'nci yıl dönümüne denk getirilen düğüne karşı Meksikalı hiçbir kamu kuruluşunun yaptırım uygulamaması Yahudi cemaatinin tepkisine neden oldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Düğünde damat Nazi subayı üniforması, gelin ise gamalı haç işlemesi olan beyaz bir gelinlik giydi. Bazı davetlilerin de Nazi üniformasıyla katıldığı düğünde, gelin arabasının üzerinde ise gamalı haç figürleri olduğu görüldü.

nazi.jpg
Fotoğraf: Twitter @simonwiesenthal

 

Arjantin'de bulunan Simon Wiesenthal adlı sivil toplum kuruluşu, 6 milyon Yahudi'nin ölümüne neden olan soykırımı görmezden gelerek düzenlenen düğüne karşı yaptırım uygulanması için Meksikalı yetkililere çağrıda bulundu.

Simon Wiesenthal’in uluslararası ilişkiler sorumlusu Shimon Samuels yaptığı açıklamada, Meksika’nın Birleşmiş Milletlerde (BM) Holokost ve her türlü ırkçılığa karşı oy kullandığını bildiklerini belirterek, Meksikalı kamu kuruluşları ve insan hakları derneklerinin yapılan bu düğüne karşı tepkisiz kaldığını, bir an önce yetkililerin harekete geçmesini beklediklerini belirtti.

damat.jpg
Meksikalı çift, düğünleirni Adolf Hitler ile eşi Eva Braun'un evliliğinin 77'nci yıl dönümüne denk getirdi / Fotoğraf: Twitter @EretzIsrael

Merkezin Latin Amerika sorumlusu Ariel Gelblung ise, yaşanan olayın soykırımda öldürülen 6 milyon kişinin hatırasına saygısızlık olduğunu belirterek, Holokost'u inkâr eden veya aşağılayanları şiddetle kınadıklarını ifade etti.

 

Şalom

DAHA FAZLA HABER OKU