Trans yüzücü Lia Thomas üniversitedeki son yarışında sonuncu oldu

22 yaşındaki yüzücünün başarıları tartışma yaratmıştı

Lia Thomas, NCAA Division I ulusal şampiyonasında kadınlar 450 metre serbestte 4 dakika 33 saniyeyle birincilik kazanmıştı (Reuters)

ABD'li trans yüzücü Lia Thomas, üniversitelerarası yüzme müsabakalarındaki son yarışına katıldı.

Pensilvanya Üniversitesi'nden müsabakaya katılan Thomas, Ulusal Kolej Atletizm Birliği (NCAA) Division I ulusal şampiyonasında kadınlar 90 metre serbestte 48 saniye 18 saliseyle 8. sırada yer alarak sonuncu oldu.

22 yaşındaki yüzücü, sıralama turlarını 47 saniye 37 saliseyle tamamlamıştı.
 


19 Mart'taki yarışmada, Virginia Üniversitesi'nden Gretchen Walsh 46 saniye 5 saliselik derecesiyle şampiyon oldu. Alabama Üniversitesi'nden Morgan Scott ikinci, Kuzey Karolina Üniversitesi'nden Katherine Berkoff üçüncü sırada yer aldı.

Hormon tedavisi görmediği için bu yarışa katılan trans erkek Iszac Henig ise beşinci oldu. İkilinin kollarında "Trans çocukların yarışmasına izin verin" yazısı görüldü.

Thomas'ın birincilikleri tartışma yarattı

2019'da cinsiyet değiştirmek için hormon tedavisi gören ve daha sonra trans kadın olarak yüzme müsabakalarına katılan Thomas, kazandığı birinciliklerle tartışma yaratmıştı.

ABD'deki en prestijli 8 vakıf üniversitesinin yer aldığı Sarmaşık Ligi'nin (Ivy Leauge) yarışlarında üç yıl boyunca Pensilvanya Üniversitesi'nin erkek yüzme takımında yarışan Thomas ciddi bir başarı elde edememişti. Fakat şubatta trans kadın olarak kadınlar yüzme takımından Sarmaşık Ligi müsabakalarına katıldığında altın madalya kazanmıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bunun üzerine çıkan dezavantaj tartışmaları sonucunda ABD Yüzme Kurumu, geçen ay trans sporcular için yeni kurallar getirmişti. Buna göre üç kişiden oluşan bir tıbbi kurul, trans yüzücülerin "bir erkek olarak önceki fiziksel gelişiminin" müsabakalarda kendilerine haksız bir avantaj sağlayıp sağlamadığını belirleyecek.

ABD'deki sağcılar da Pensilvanya Üniversitesi'nin Thomas'ın hormon tedavisi sonrası kadınlar takımında oynamasına izin vermesine tepki gösterdi.

Muhafazakar ve evanjelik Hıristiyan Amerika İçin Endişeli Kadınlar (Concerned Women for America -CWA), perşembe günü yayımladığı açıklamada üniversitenin diğer sporcuların haklarını korumadığını ve federal yasaları çiğnediğini iddia ederek kurumla ilgili şikayette bulunduklarını söyledi.

Sports Illustrated dergisine 3 Mart'ta verdiği söyleşide Thomas, sporcu olarak karşılaştığı trans karşıtı düşmanlıkla ilgili kendini savunarak "Ben erkek değilim. Ben bir kadınım, bu yüzden kadınlar takımına aitim. Translar, diğer tüm sporcuların gördüğü saygıyı hak ediyor" ifadelerini kullanmıştı.

 

Independent Türkçe, Daily Mail, ESPN

DAHA FAZLA HABER OKU