Türkiye, Wordle'da sınıfta kaldı

En başarılı ülke İsveç

Wordle, bazı kelimeleri yasaklamasıyla da tepki çekmişti (Reuters)

Dünyaca ünlü web tabanlı kelime oyunu Wordle'da en başarılı ülkeler belirlendi.

World Tips sitesinde yayımlanan ve 49 ülkenin yer aldığı listeye göre kelimeleri en hızlı tahmin eden ülke ortalama 3,72 puanla İsveç.

Oyunun puanlama sistemine göre hazırlanan listede bir ülkenin puanı ne kadar düşükse sıralamada o kadar yüksekte yer alıyor.

İkinci sıradaysa ortalama 3,78 puanla İsviçre gelirken, üçüncü sırada da 3,79 puanla Polonya var.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Türkiye ise 49 ülkenin yer aldığı listede ortalama 4,07 puanla 41. sırada geliyor. Türkiye'yle birlikte Portekiz ve Fransa da aynı puana sahip.

3,80 puanla Belçika ve Avustralya'nın 4.'lüğü paylaştığı listede, Kanada 3,91 puanla 17. olurken, ABD de hemen ardından 3,92 puanla 18. sırada yer aldı.

41. sırayı paylaşan Türkiye, Portekiz ve Fransa'nın ardından 4,10 puanla Rusya geldi.

Listeye göre Worlde oyununda en başarısız ülkeyse 4,42 puanla Mısır oldu.

Şehir bazında bakıldığındaysa en başarılı yer Avustralya'nın başkenti Kanberra oldu. 3,58 puana sahip Kanberra'yı 3,63 puanla Kudüs izlerken, üçüncü sıradaysa 3,66 puanla İsveç'in Malmö şehri yer aldı.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times (NYT), yazılımcı Josh Wardle tarafından yaratılan oyunu 31 Ocak'ta satın almıştı. Bazı oyuncularsa sosyal medyada NYT uygulamayı satın aldığından beri oyunun zorlaştığına dair yorum yapmıştı.Independent Türkçe, Fortune, Forbes

Derleyen: Yasin Sofuoğlu

DAHA FAZLA HABER OKU