Herzog'un ziyaretinde en önemli gündem maddesi İsrail doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınması projesi

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un yarın Türkiye'ye yapacağı ziyaret ile iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönem başlayacak

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, 9-10 Mart tarihlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetiyle Türkiye'yi ziyaret edecek / Fotoğraf: Reuters

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine icabetle 9-10 Mart tarihlerinde gerçekleşecek ziyaretle, ilişkilerin normalleşmesi yolunda çok önemli bir adım daha atılacak.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

19 yıl sonra ilk ziyaret

İsrail'den Türkiye'ye cumhurbaşkanı düzeyinde son ziyareti Moşe Katsav 2003 yılında Ahmet Necdet Sezer'in cumhurbaşkanlığı döneminde gerçekleştirmişti.

Ankara, İsrail'den üst düzeyde en son konuğunu ise 2008'de ağırlamış, İsrail Başbakanı Ehud Olmert dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş ve dönemin Başbakanı Erdoğan ile bir araya gelmişti. 2010 yılındaki Mavi Marmara saldırısıyla bozulan ilişkiler, aradan geçen sürede onarılmaya çalışılmış, ancak 2018 yılında ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararından sonra sorun yeniden alevlenmiş ve iki ülke karşılıklı olarak büyükelçilerini geri çağırmıştı. İsrail ile ilişkiler o tarihten bu yana maslahatgüzar seviyesinde yürütülüyor.

En önemli gündem Doğu Akdeniz gazı

Milliyet’ten Aslıhan Altay Karataş’ın haberine göre, Ziyaret kapsamında yapılacak görüşmelerde, ikili ilişkiler tüm boyutlarıyla gözden geçirilirken, işbirliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak. İkili ilişkilerin yanı sıra güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir alışverişinde de bulunulacak.

Görüşmelerde gündemin en önemli maddesi Doğu Akdeniz'deki İsrail doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınması projesi olacak. Eşi Michal Herzog’un da eşlik edeceği ziyaret kapsamında İsrail Cumhurbaşkanı, İstanbul'da Musevi cemaatinin üyeleriyle de bir araya gelecek.

Miçotakis de geliyor

Türkiye yıllardır sorun yaşadığı İsrail, Ermenistan, BAE gibi ülkelerle başlattığı normalleşme sürecine devam ederken çözüm odaklı adımlara bir yenisi daha ekleniyor. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis 13 Mart'ta İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek.

Miçotakis, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri harekatının başlamasının ardından "Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmem lazım. Bu işgalden sonra yeni durum, Türkiye'yle görüşmemizi gerektiriyor" demişti. Edinilen bilgiye göre, Miçotakis, Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret edip, burada düzenlenecek ayine katılacak, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile "çalışma yemeği" formatında bir araya gelecek.

Görüşmede, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik harekatının yanı sıra ikili ilişkilerin ele alınması bekleniyor. Türkiye'ye Yunanistan'dan son çalışma ziyareti, 5 Şubat 2019'da dönemin Başbakanı Aleksis Çipras tarafından yapılmıştı

 

Milliyet

DAHA FAZLA HABER OKU