Erdoğan, BAE'de iş insanlarıyla buluştu: Türkiye iş kurma ve iş yapma fırsatları bakımından cazip mevzuata sahip

BAE'de konuşan Erdoğan, uluslararası yatırımcıların Türkiye'ye ilgisinin arttığını söyledi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BAE'de iş insanları ve yatırımcılarla bir araya geldiği toplantıda açıklamalarda bulundu. 

Türkiye ve BAE'nin ortak hedefinin ikili ilişkileri çok daha üst seviyelere taşımak olduğunu söyleyen Erdoğan, "Sanayiden taşımacılığa, sağlıktan tarıma çok geniş yelpazede imzalanan belgeler birlikte çalışma arzumuzu açıkça ortaya koymuştur" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Erdoğan şöyle devam etti:

Türkiye dinamik ve genç nüfusuyla ileri teknoloji geliştiren yeni girişimlere öncülük ediyor. Ekonomik açıdan birbirini tamamlayan ülkeler olarak kısa sürede önemli mesafeler alacağımıza inanıyorum. Her alandaki ekonomik bağlantılarımızın güçlendirilmesi için biz de gereken adımları atıyoruz. Türkiye 85 milyonluk nüfusu, yükselen sanayi üretimi, nitelikli istihdam kapasitesi ve coğrafi konumuyla öne çıkan bir ülkedir. Koronavirüs salgını sürecinde yaşananlar Türk ekonomisinin dayanıklılığını açıkça göstermiştir. Hızlı karar alma mekanizmalarımız ile üretim, yatırım ve istihdamı teşvik eden adımlarımızla salgın sürecini suhuletle yönettik.

"Uluslararası yatırımcıların ülkemize ilgisi artıyor"

"Türkiye özellikle Asya merkezli üretim ağına alternatif arayışında olan yatırımcılar için önemli avantajlar sunuyor" diyen Erdoğan, uluslararası yatırımcıların Türkiye'ye ilgisinin de arttığını söyledi.

Erdoğan şunları kaydetti:

Daha önce Türkiye'yi tercih etmiş şirketler ülkemizi yönetim merkezi olarak görmekte, bu kapsamda yatırımlarını genişletmektedirler. 239 milyar dolardan fazla doğrudan yatırım çekmeyi başarmış ülkelerden biriyiz. 

Türkiye iş kurma ve iş yapma fırsatları bakımından son derece cazip mevzuata sahiptir. Altyapı ortamını iyileştirmeye yönelik adımlarımız uluslararası yatırımcılara ilave fırsatlar sunuyor. BAE özel sektörünün Türkiye ile ticari ortaklıklar tesis etmenin faydalarına tüm boyutlarıyla vakıf olduğunuza eminim. Liderlerin görevi ticaretten savunmaya turizmden enerji ve ulaşıma kadar her alanda işbirliğinin üzerinde yükseleceği ahdi zemini tesis etmektir.

Erdoğan, Dubai EXPO programında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Al Wasl Plaza'da düzenlenen Dubai EXPO 2020 Türkiye Ulusal Günü programında konuşma yaptı.

Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'ni, salgın şartlarına rağmen büyük çaplı etkinliğe başarıyla ev sahipliği yapmasından dolayı tebrik etti.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin merhum Şeyh Zayid'in liderliği ve vizyonu temelinde kaydettiği ilerlemenin "takdire şayan" olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Emirliklerin örnek teşkil eden atılımlarını yansıtan eserlerden biri de hiç şüphesiz Dubai EXPO'sudur. EXPO 2020'nin 'zihinleri birleştirmek, geleceği oluşturmak' şeklinde belirlenen temasını da son derece anlamlı buluyorum. Daha aydınlık bir gelecek üzerine hep birlikte düşünmeli, buna ulaşmak için beraberce hareket etmeli, müşterek, ortak faydalarda birleşmeliyiz" dedi.

"Çevreyi korumanın bir lütuf değil, bir yükümlülük olduğuna inanıyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çevre ve sağlık başta olmak üzere dünyanın karşılaştığı felaketler ve yeni meydan okumaların, kendilerini hep birlikte çözüm aramaya yönlendirdiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

Tarımdan enerjiye, çevreden ekonomiye her alanda sürdürülebilirliği yakalamak ise öncelikli amaç olarak ortaya çıkıyor. Çünkü biz, çevreyi yani tabiatı, Allah'ın eseri ve emaneti olarak görüyoruz. Tüm insanların ortak hayat alanı olan çevreyi korumanın bir lütuf değil, bir yükümlülük olduğuna inanıyoruz. 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' anlayışımız, çevrenin korunmasını da içeren geniş bir tasavvuru ifade ediyor. Çevre politikalarımızı, kalkınma politikalarımızı işte bu anlayışla ortaya koymanın çabası içerisindeyiz.

Erdoğan, Türkiye'nin, dünyada orman varlığını artıran nadir ülkeler arasında olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ayrıca Türkiye, bugün yenilenebilir enerji kurulum gücünde Avrupa'da 5'inci, dünyada 12'nci sırada yer alıyor. Paris İklim Anlaşması'nı onaylayarak, 2053 vizyonumuzun ilk hedefi olarak Yeşil Kalkınma Devrimi'ni belirledik. Çevreye verdiğimiz önemin bir başka nişanesi olan Türkiye'nin ilk elektrikli otomobili TOGG'u da burada ayrıca zikretmek isterim. Sergi alanında bir maketini gördüğünüz ve önümüzdeki sene başından itibaren seri üretime geçecek olan TOGG'un, çevrenin korunmasına yapacağı katkı açıktır. Türkiye'nin EXPO'ya 'sürdürülebilirlik' alt teması bölgesinde katılımı, bu alandaki güçlü duruşumuzun bir ifadesidir. Ne olursa olsun kalkınmanın, büyümenin, zenginleşmenin değil, insana, tabiata, çevreye saygılı bir gelişme sürecinin peşindeyiz. İnancımızın ve kültürümüzün bize gösterdiği yol budur. Sergi alanımızın, 'medeniyetlerin başlangıç noktasından geleceği oluşturmak' temasıyla kurulmuş olmasının gerisinde de bu anlayış vardır.

Erdoğan, "Bir Arap ülkesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen ilk dünya fuarı olan Dubai EXPO'yu yeni bir geleceği hep beraber kurmak için bir çağrı olarak değerlendiriyorum. 50'nci kuruluş yılını bu başarılı organizasyonla taçlandıran kardeş Birleşik Arap Emirlikleri'ni bir kez daha tebrik ediyorum" ifadesini kullandı.


Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU