Erbakan: Mevcut iktidarın mutlaka değişmesi lazım

Erbakan partisine oy vereceklere, “Ehveni şer bitti artık hayrın kendisi var” diye seslendi

Fotoğraf: Yeniden Refah Partisi

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, partisinin Ankara Altındağ İlçe Başkanlığı 2’nci Olağan Kongresi’nde gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin kötüye giden ekonomisinin en önemli meseleleri olduğunu belirten Erbakan, “Milli Görüşçüler olarak yoksulluğu, geçim derdine çok büyük önem veriyoruz. Ocak ayında enflasyon rakamları açıklandı. Adeta iktidar partisinin bir birimi gibi hareket eden Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı orana göre dahi Türkiye’de yıllık enflasyon Ocak ayında yüzde 48.69 seviyesine geldi. Yani TÜİK’in resmi olarak açıkladığı enflasyonla dahi asgari ücrete yapılan zam daha insanların eline geçmeden buhar oldu gitti. Neden; çünkü yıllık enflasyon yüzde 50. Siz ‘bir sene için asgari ücrete zam yaptım’ diye böbürleniyordunuz ancak yapmış olduğunuz zam sizin kendi biriminiz olarak çalışan TÜİK’in resmi enflasyon oranına göre dahi buhar oldu, yok oldu bitti’’ ifadelerini kullandı.

"İktidarın görevi sadaka kömür dağıtmak değil fakirliği ortadan kaldırmaktır"

Açıklanan enflasyon oranının son 20 yılın en yüksek seviyesi olduğunu belirten Erbakan, halkın açlığa ve sefalete mahkum edildiğini söyledi:

Bir de tablonun diğer bir acı tarafı var. Bağımsız araştırma gruplarının, akademisyenlerin ortaya koyduğu ve gerçek enflasyona çok daha yakın olan bir diğer oran; yüzde 115 olarak hesaplıyor bağımsız araştırma grupları Türkiye’deki yıllık enflasyonu. Aylık enflasyon yüzde 15.52. Aylıkla yıllığı karıştırmayın. Aylık enflasyonumuz zaten yıllık enflasyon kadar olmuş. Yüzde 15.52 aylık enflasyon, yüzde 115 de yıllık enflasyon. Bunun manası; işçiye, memura, emekliye yapılan bütün maaş zamlarının hepsi buhar oldu uçtu gitti ve işçi, memur, emekli yine açlığa, yine sefalete mahkum edildi. Bu ortamda elbette yoksulluk olur. Elbette geçim sıkıntısı olur. Elbette ki insanlar açlık çekerler, fakirlik çekerler. İktidarın 20 senedir yaptığı, borç faiz zam ekonomisiyle milleti fakirleştirmek, arkasından da sadaka, erzak, kömür dağıtmak doğalgaz yardımı yapmak… Önce fakirleştiriyorsun, soğuk kış günlerinde yağmur gibi zamları yağdırıyorsun; elektriğe, doğalgaza, akaryakıta yağmur gibi zamlar arkasından da sadaka dağıtır gibi yardımlar yapıyorsun. İktidarların görevi fakirleştirmek sadaka dağıtmak değildir. İktidarların görevi, ülkede fakirliği ortadan kaldırmak, halkın alım gücünü refah seviyesini artırmaktır.

"Erkek erkeğe, kadın kadına evlenme izni de verecek misiniz?"

İktidarın gidici olduğunun artık apaçık belli olduğunu belirten Erbakan, sözlerine şöyle devam etti:

Bu iktidarı değiştireceğiz ama yerine kimi getireceğiz; asıl mesele bu! Bu malum muhalefet partilerini mi? Şu malum ana muhalefet partisini, CHP’yi mi? Şu her akşam televizyonlarda cilalayıp parlattıkları yeni kurulan partileri mi getireceğiz? Aman ha aman; sakın ha sakın. Neden böyle diyorum; takmışlar kafayı bir parlamenter sisteme… Gece parlamenter sistemle yatıyor gündüz parlamenter sistemle kalkıyorlar. Yok güçlendirilmiş parlamenter sistem, yok benim ki daha güçlü parlamenter; sanki bütün işin sıkıntıları, sebebi sistemmiş gibi. Biz bunlara partimizi kurduğumuz günden beri diyoruz ki; ‘Bırakın bu işleri. Mesele sistem meselesi değil. Mesele zihniyet meselesi. Mevcut iktidarın mutlaka değişmesi lazım. Ancak diğer taraftan dönüyorsun bu muhalefetin içerisinde 28 Şubat sürecinde tanklara selam duran zihniyete sahip insanlar var. Ayasofya’yı müzeye çevireceğiz diyenler var. Bakın bunlardan bir tanesi geçtiğimiz günlerde ‘herkesin iktidarı olacağım herkesi kucaklayacağım dedi LGBT’ye haklarını iade edeceğim’ dedi.  Bu malum zihniyete sormak lazım erkek erkeğe, kadın kadına evlenme izni de verecek misiniz? Nereden bakarsanı bakın elinizde kalıyor. Şimdi bir  de önümüzdeki günlerde 6 tanesi bir araya gelecekler, mutabakat imzalayacaklarmış. Bu zihniyetle bu iş batırma belgelerinizle altınız değil on altınız da bir araya gelse gene de bir şey yapamazsınız. Bunların bu millete verecekleri bir şey yoktur. Yağmurdan kaçarken doluya tutulmamak için yolsuzluğun ve yoksulluğun ortadan kalkınması, kalkınma ve adalet tam manada sağlanması ancak Milli Görüş iktidarında olur ancak Yeniden Refah ile olur.

"Ehveni şerler bitti artık hayrın kendisi var Yeniden Refah Partisi var"

Yaşanan ekonomik gelişmelerden dolayı hayal kırıklığı yaşayan ve alternatif arayan milyonlarca AK Parti seçmenine de seslenen Erbakan, “Bütün bu gerçekleri anlatıyoruz. Yoksulluk almış başını gidiyor dolar enflasyon durdurulamıyor. Halkın yüzde 90’ı yoksulluk sınırının altında diyoruz. Bize oy verme düşüncesinde olanlar şunu söylüyor; siz haklısınız başkanım da ya 28 Şubat zihniyeti tekrar iktidara gelirse? Ya başörtüsü zulmü tekrar yaşanırsa? ‘Biz CHP zihniyetinin gelmesini istemiyoruz’ diyenlere şunu diyoruz: 3 sene öncesine kadar dediğiniz doğruydu hayrın kendisi yoktu ehveni şer vardı. Artık 3 seneden beri bunu söylemeye hakkınız yok çünkü 3 sene önce Yeniden Refah Partisi kuruldu. Yeniden Milli Görüş sancağı dikildi. Ehveni şerlerden bu millet kurtuldu. Artık hayrın ta kendisi var, Yeniden Refah Partisi var Milli Görüşün kendisi var. AK Parti giderse CHP gelir tereddütü yaşayan vatandaşlarımıza bunu bizim çok iyi anlatmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU