Fatih Altaylı: Öcalan’dan ne olur

"PKK ya da uzantısı olan farklı harf oluşumları, Türkiye açısından bir terör sorunu değil, bir siyasi sorundur. Öcalan artık bu oyunun önemsiz bir aktörüdür"

Fotoğraf: Twitter

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, 2013-2015 yılları arasında bir süre devam eden çözüm sürecinin AK Parti tarafından yeniden başlatılacağı iddiaları konusunda yazdı. Abdullah Öcalan’ın yeniden bir figür olarak kabul edilmesinin  bir anlamı olmayacağını ifade eden Altaylı, “Çünkü artık yeni bir dönenme geçtiler. Suriye’nin kuzeyinde devletleşme dönemindeler. PKK ya da uzantısı olan farklı harf oluşumları, Türkiye açısından bir terör sorunu değil, bir siyasi sorundur” yorumunu yaptı.

Altaylı, bugünkü köşe yazısının “Öcalan’dan ne olur” başlıklı kısmı şöyle:

İktidarın yeni bir çözüm sürecini başlatacağı, İmralı mahkumu Öcalan’ı yeniden devreye sokacağı, HDP içinde popülariteleri ile Öcalan’ı da rahatsız eden isimlerin temizleneceği ve böylelikle zamanında veya erken yapılacak bir seçimde HDP’nin yüzde 10’u aşan oyunun AK Parti’ye doğru yönlendirileceği iddiaları bir süredir ortalıkta dolaşıyor. Böyle bir girişimin doğal sonucunun MHP ile olan ittifakın da sona ermesi olacağını da tahmin etmeyen yok gibi. Ancak kimi iyimserler “Devlet Bey bunun Türkiye’nin yararına bir girişim olduğuna ikna olur” deseler de, MHP’nin İmralı’nın da içinde olduğu bir blokta yer alması pek de kolay görünmüyor. Ama tabii siyaset bu. Olmaz olmaz.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Öcalan çok ama çok eski"

AK Parti’de yer alan ve uzun süredir izlenen politikayı “Güvenlikçi politikalar” olarak niteleyip, bu politikalardan memnuniyetsizliğini gizlemeyen güçlü bir grup ise gelişmelerden memnun. Böyle bir politikanın AK Parti’ye 2013 öncesi kodlarına döndüreceğini düşünüyorlar. Peki böyle bir şey mümkün mü! Öcalan’ın yeniden devreye alınması ve Türkiye’de bir siyasi figür haline getirilmesi bir anlam ifade eder mi! Bana sorarsanız etmez. Çünkü Öcalan, çok ama çok eski geçmiş. Bugün ABD eli ile yeniden şekillendirilen Ortadoğu’da Öcalan’ın esamisi okunmaz.

"Öcalan artık önemsiz bir aktör"

Bunun en açık kanıtı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun verdiği sayılar. Türkiye’deki terörist sayısı 200’ün altında. Ve bunlar saldırı değil savunma pozisyonundalar. Niye mi! Çünkü artık yeni bir dönenme geçtiler. Suriye’nin kuzeyinde devletleşme dönemindeler. PKK ya da uzantısı olan farklı harf oluşumları, Türkiye açısından bir terör sorunu değil, bir siyasi sorundur. Öcalan artık bu oyunun önemsiz bir aktörüdür. Oyuna ancak geçmişine hürmeten figürasyon olarak dahil olur.

 

Habertürk, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU