Nehrin ortasında dönen tuhaf buz diski büyük ilgi topladı

Doğa olayı, buz tabakasının altındaki dairesel akım ve girdaptan kaynaklanıyor

Maine eyaletindeki Westbrook kasabasında yer alan Presumpscot Nehri'nde büyük bir buz diski yavaşça dönüyor, 13 Ocak 2022 Perşembe (AP)

ABD'nin Maine eyaletindeki bir nehirde dönen tuhaf bir buz diski oluştu.

Westbrook'taki Presumpscot Nehri'nde ortaya çıkan dönen buz çemberi izleyicileri soğuk doğa olayını görmeye çekti.

Disk ilk olarak nehirde 2019'da ortaya çıktığında dünya genelinde ilgi toplamış, daha sonra 2020'de de kısmen yeniden oluşmuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kasabadaki yetkililer halkı diskin resimlerini paylaşmaya teşvik ederken, "güvenli olmadığını" söyleyerek buza çıkmamaları uyarısında da bulundu.

Kasabanın Facebook sayfasında, "IceDisk2022, havanın çok soğuk olduğu bu sabah yerinde donup kaldı fakat Doğa Ana'nın bundan sonra ne sunacağını kim bilebilir? Ne olursa olsun, yine de nefes kesici. Takipte kalın" ifadelerinin yer aldığı bir gönderi paylaşıldı.

Bilim insanları buz diskinin, buz örtüsünün dönmesine ve bir daire şeklini almasına neden olan nehrin akıntısı ve buzun altındaki girdap sebebiyle oluştuğunu söyledi.
 

 

Day 3 of #icedisk2022. Standing still, but still there. Still beautiful.

City of Westbrook paylaştı: 13 Ocak 2022 Perşembe


2019'da nehirde oluşan yaklaşık 91,5 metrelik bir buz diski, havalar ısındığında erimeden önce sosyal medyada büyük ilgi görmüştü.

En son buz diskinin videosu, şef ve restoran sahibi James Tranchemontagne tarafından The Frog and Turtle gastropub'ın Facebook sayfasında da paylaşıldı.

Tranchemontagne, The Boston Globe'a açıklamasında "Bu sabah itibarıyla nehir kıyısına doğru ilerledi ve sabitlendi. Şimdiden demir atmış durumda" ifadelerini kullandı.

Restoran sahibi, buz diskinin "bu Kovid-19 cehenneminin ortasında" 20 binden daha fazla kişinin yaşadığı kasaba için hoş bir değişiklik olduğunu da sözlerine ekledi.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/climate-change

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU