Libya Devlet Konseyi Başkanı: Ülkede 7 binden fazla Rus Wagner unsuru var

Mışri, Wagner paralı askerlerin Orta Afrika Cumhuriyeti'nde birini yönetime getirdikten sonra Çad'dan Akdeniz'e kadar Libya'nın orta kesimini ele geçirmeye çalıştığını söyledi

Fotoğraf: AA (arşiv)

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, çevrimiçi düzenlediği bir toplantıda, bazı gazetecilere ve aktivistlere, Rusya'nın Libya'daki varlığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rusların Kuzey Afrika'da varlık göstermek istedikleri bir yer aradıklarını ve bunu Libya'da bulduklarını söyleyen Mışri, Wagner paralı askerlerin Orta Afrika Cumhuriyeti'nde birini yönetime getirdikten sonra Çad'dan Akdeniz'e kadar Libya'nın orta kesimini ele geçirmeye çalıştığını söyledi.

Mişri şöyle devam etti:

Şu anda Libya'da 7 binden fazla Rus Wagner unsuru var ve uçaklara da sahipler. Bunlar aynı zamanda Sirte ve Cufra'da hendekler kazıyorlar. En büyük hava üslerinden biri olan Gardabiya (Sirte'de sivil havaalanı olarak da kullanılıyor) ve Cufra Hava Üssü'nde 30 jet uçakları bulunuyor.

Libya'da 2019'dan beri varlık gösteren Rus güvenlik şirketi Wagner'e bağlı paralı askerler, Sirte kentindeki hava üssü ile limanının yanı sıra ülkenin orta kesiminde yer alan Cufra bölgesindeki hava üssünü de kullanıyorlar.

 

Independent Türkçe, AA
 

DAHA FAZLA HABER OKU