Seval Türkeş'ten "anma töreni saldırısı" ile ilgili iddia: İçişleri Bakanının himayesinde yapıldığı izlenimi var

Saldırıyla ilgili soruşturmanın yürütülmesi gerektiğini söyleyen Türkeş, "Eğer bu takipsiz bırakıldığı takdirde daha başka şeyler olabilir. Sorumluların çok dikkatli olmaları gerekir" dedi

Alparslan Türkeş'in eşi Seval Türkeş, Halk TV'de katıldığı programda Ankara'daki Alparslan Türkeş anma töreninde yaşanan baskına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Saldırının ardından MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile ilgili ifadelerini yorumlayan Seval Türkeş , "Üzücü oldu bu bizim açımızdan çünkü Mansur Yavaş bey Türkeş beyin de sevdiği değerli bir arkadaşımız. Kendisi şu anda çok başarılı bir hizmet yaparak halkın sevgisini kazanmış ve işiyle meşgul olan... Kesinle şuanda siyasetle bir ilgisi yok. Artı bu vakıfla uzaktan yakından bir ilgisi yok" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Anma törenine yapılan saldırıya ilişkin konuşan Türkeş, "İnsanların bir araya gelerek anma yapması hoş bir şey ama organize bir çete gibi buraya saldırıp cehenneme çevirmek ve toplumda infiale sebep olmak büyük bir suçtur. Basit bir şey değil bu. Eğer bu takipsiz bırakıldığı takdirde daha başka şeyler olabilir. Sorumluların çok dikkatli olmaları gerekir. MHP de yönetimi ve sayın başkan bu konuyu bence önemseyip ele alması beklenmektedir. Kamuoyu da biz de bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

"Hiçbir ülkücü böyle bir saldırıya alet olmaz"

Türkeş, "Davetlilerden rahatsız olmuş olabilirler mi? Konuklar neye göre davet edildi?" sorusuna verdiği yanıtta şunları kaydetti:

Türkeş'e saygısı sevgisi olanlar davet edildiler. Bunu Türkiye üzerinde oynanan karanlık oyunun bir parçası olarak değerlendiriyorum. Bunu yapan siyaset zemininden uzaklaştırarak, çatışma ortamına sürüklemeyi hedeflemektir. Çünkü Alparslan Türkeş ismi büyük isimdir. Bu vakfın hedef alınması tabii ki belli bir amaçla buraya saldırılmıştır. Burada çatışma ortamı yaratmak amaçlanmıştır. Şükrediyoruz ki ölüm olmadı. Hiçbir ülkücü böyle bir saldırıya alet olmaz. Gerçek ülkücü, bu tür insanlık dışı davranışı sergilemez. Bu şu anda büyük ekonomik sıkıntılarla boğuşan milletimizin her şeyden sıkılmış boğulmuş bir vaziyetteyken ortama birlik beraberlik güzellik yaymak gerekirken böyle korku yaymak herhalde bir provokasyon olduğu açıktır.

"Kılıçdaroğlu'nun ziyaretinden sonra MHP'den hakaretler aldık"

"Kılıçdaroğlu sizi ziyaret etti. Acaba Millet İttifakı'na bir sempatinizin olduğunun düşünülmesi mi böyle bir tabloya sebebiyet verdi?" sorusuna ise Türkeş şu yanıtı verdi:

Sayın Bahçeli daima bana mesafeli olup hep benden uzak durmaya çalıştı. Bana ve vakfa karşı bir korku yaratıldı. Ben aktif siyasetin içinde değilim ama bir sorumluluk taşıyoruz bu konuda ister istemez. Mansur Yavaş Türkeş'in çok takdir ettiği son derece dürüst çalışkan bu memlekete çok faydası olacak olan bir arkadaşımız. Ben de Mansur Yavaş'ı destekledim, Ankara da Yavaş'tan son derece memnun. Kılıçdaroğlu'nun nezaket ziyaretinden sonra MHP'den hiç yakışmayan çok büyük hakaretler aldık biz. Evimize yazılar yazdılar. Bu yakışmaz. Hiçbir ülkücü Türkeş'e evine çocuklarına hakaret etmez. Demek ki burada başka güçler, olaylar var. Bu karanlık güçlerin MHP'de ağırlıklı olması halinde bu hiç güzel bir şey olmuyor.

"İçişleri Bakanının himayesinde yapılmış olduğu izlenimi var"

Türkeş, saldırıyla ilgili bir iddiada daha bulunarak, "Bu saldırı İçişleri Bakanının himayesinde yapılmış olduğu izlenimi var; oradaki tablodan çıkarılan bir sonuç. Sayın Bahçeli'nin bu MHP il başkanını anında görevden alması gerekirdi. Ve hala bu saldırıyı yapanlar hakkında hiçbir soruşturma başlatılmaması, yargıya başvurulmaması bunu gösteriyor" dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU