Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ilk kez konuştu, FETÖ sorusuna yanıt verdi: Kimseye kırgın değilim

Avni Mutlu, Gezi Parkı eylemleri ve 17-25 Aralık süreciyle ilgili sorulara "Ben memuriyetimle ilgili hiç konuşmadım" diyerek yanıt vermedi

Öze Dönüş Platformu Başkanı Emir Abi (solda), eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu (sağda) / Fotoğraf: Harun Seydan Eryeşil 

Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Öze Dönüş Platformu'nun düzenlediği kahvaltılı toplantıda gençlerle bir araya geldi. Konuşmasında deneyimlerini aktaran Mutlu, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden sonra hapse girmesinin hatırlatıldığı soruya verdiği yanıtta "Kimseye kırgın değilim" dedi.

Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı (TBMM) ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu gibi isimleri konuk eden, her hafta farklı bir isimle bir araya gelen Öze Dönüş Platformu'nun düzenlediği buluşma Topkapı Hilton Otel'de yapıldı.

"Bu bir vefa toplantısıdır"

Program, Öze Dönüş Platformu Başkanı Emir Abi'nin açılış konuşmasıyla başladı. Abi, konuşmasında "Değerli büyüğümüz Hüseyin Avni Mutlu'yla gerçekleştirdiğimiz bu toplantı bir vefa toplantısıdır" dedi.

"Allah'a şirk koşulmamalıdır"

Eski Erzincan Valisi ve Merkez Valileri Grup Başkanı Süleyman Kahraman'ın da katıldığı toplantıda yaklaşık 1 saat konuşan Hüseyin Avni Mutlu, toplantıya ev sahipliği yapan Öze Dönüş Platformu'nun ismine atıf yapıp insanın yaratılışından bahsederek söze başladı. Vali Mutlu, "İnsan ibadet etmek için vardır. Allah'a kulluk etmek için vardır. Allah'a şirk koşulmamalıdır" dedi.
 

WhatsApp Image 2021-11-28 at 11.28.22.jpeg
Toplantıya eski Erzincan Valisi Süleyman Kahraman da katıldı / Fotoğraf: Harun Seydan Eryeşil


"28 Şubat döneminde baskıyla bir medeniyet inşa edilemeyeceğini gördük"

En iyi yönetim biçiminin adalet sayesinde mümkün olduğuna değinen Mutlu, "28 Şubat dönemini gördük. Baskıyla bir medeniyet inşa edilemeyeceğini gördük. Medeniyet inşasında inanç ve düşünce özgürlüğü vardır" ifadesini de kullandı. 

"Kime kulluk ederseniz onunla birlikte yargılanırsınız"

"Nefsinize hoş gelen şeyler için özgürlüğünüzü kaybetmeyin" diyen Mutlu, "Hesap gününde hesabı hakkıyla vermek gerekir. Önemli olan Allah'a kulluk etmek. Onun dışında kime kulluk ederseniz onunla birlikte yargılanırsınız" diye konuştu.

"Kırgınlık yok, yaşadıklarımızı kabullenmek lazım"

Konuşmasında deneyimlerini aktaran Mutlu, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden sonra hapse girmesinin hatırlatıldığı soruya verdiği cevapta "Kimseye kırgın değilim" diyen Mutlu, "Kırgınlık yok. Yaşadıklarımızı kabullenmek lazım. Ben o süreci bir imtihan olarak gördüm. Karşımıza çıkan her şey Allah'ın takdiridir." dedi.

Gezi ve 17-25 Aralık sorularına yanıt vermedi

Vali Mutlu, Gezi Parkı eylemleri ve 17-25 Aralık süreciyle ilgili sorulara ise şu yanıtı verdi:

Ben memuriyetimle ilgili hiç konuışmadım. Sadece mesaimi yaptım. Mesaim neyi gerektiriyorsa onu yaptım.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU