Almanya, Polonya sınırından göçmen alma taleplerini reddetti

Almanya'da Hükümet Sözcüsü göçmenleri ülkeye almasının sözkonusu olmadığını konunun tartışmaya kapalı olduğunu kaydetti

Fotoğraf: AFP

Almanya'da federal hükümetten, Avrupa Birliği (AB) topraklarına girebilmek için Polonya-Belarus sınırında bekleyen göçmenlere ilişkin bir açıklama geldi. Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Almanya'nın sınırdaki göçmenleri ülkeye almasının söz konusu olmadığını belirterek bunun, "Ne Almanya ne de Avrupa Birliği için kabul edilebilir bir çözüm olduğunu" söyledi.

Deutsche Welle'de yer alan habere göre, Merkel'in geçen hafta Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko ile görüşmesinin nedeninin, "Belarus-Polonya sınırındaki üzücü insani durum" olduğunu belirten Seibert, sınırdan göçmen alımının ise tartışmaya kapalı olduğunu olduğunu belirtti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Merkel ve AB, Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko'ya Belarus'a karşı uygulanan yaptırımlara misilleme yapma ve Polonya, Letonya ve Litvanya sınırlarında göçmen kaçakçılığını teşvik etme suçlaması yöneltiyor.

Göçmen kaçakçılığı suçlamasını reddeden Lukaşenko ise Merkel'e "sözünde durmama" eleştirisinde bulundu. "Merkel bana bu sorunun AB düzleminde görüşüleceği sözünü verdi" diyen Lukaşenko, Belarus'un resmi haber ajansı Belta'ya yaptığı açıklamada, "Ama yaptıkları bu değil" dedi.

Lukaşenko sınırda bekleyen göçmenlere istinaden "Almanlardan göçmenleri almalarını talep etmeliyiz" diye konuştu. Geçen haftaki Merkel-Lukaşenko görüşmesinin ardından Belarus liderliğinden yapılan açıklamada, görüşmede "Almanya'ya insani koridor açılmasının" gündeme geldiği belirtilmişti.

Göçmenler bekleyişini sürdürüyor

Polonya-Belarus sınırında binlerce göçmen Polonya'ya geçmek talebiyle beklemeye devam ediyor. Polonya'dan sonra Almanya'ya geçmek istediklerini belirten göçmenler ile Polonya güvenlik güçleri arasında zaman zaman arbede yaşanıyor.

 

DW Türkçe, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU