Barzani: PKK en başından beri Erbil'deki Kürdistan hükümetinin karşısında durdu

PKK’nın Türkiye'de herhangi bir eylem yapamadığını ifade eden Barzani “Kaosu Kürdistan topraklarına taşıyor. Yani bu sorunları yaratan temel sebep PKK'dır” dedi

Fotoğraf: AA

Irak Kürdistan Bölgesi (IKB) Başkanı Neçirvan Barzani, PKK'nın IKB için baş ağrısı olduğunu belirterek, PKK'nın en başından beri Erbil'deki IKBY hükümetinin karşısında durduğunu söyledi.

Barzani, Erbil merkezli Ortadoğu Araştırma Enstitüsü (MERI) tarafından düzenlenen "İstikrarlı bir Ortadoğu için istikrarlı bir Irak" başlıklı forumda konuşma yaptı.

IKB Başkanı, Irak hükümeti ile IKB arasında 9 Ekim 2020'de imzalanan ve Sincar'daki PKK varlığını sonlandırması öngörülen anlaşmanın PKK nedeniyle uygulanamadığını kaydetti.

thumbs_b_c_97ef2b58666b9bdc3bcc623c4370b2d5.jpeg
IKB Başkanı Neçirvan Barzani.


AA'nın aktardığına göre Barzani, Türkiye'nin Irak'taki PKK karşıtı operasyonlarına ilişkin, "Operasyonların ana sebebi PKK'dır ve bu Kürdistan Bölgesi için baş ağrısı. Aynı zamanda (PKK) Türkiye'de herhangi bir eylem yapamıyor. Ancak bu kaosu Kürdistan topraklarına taşıyor. Yani bu sorunları yaratan temel sebep PKK'dır" dedi.

"Eğer PKK bu sorunları yaratmazsa, biz çok kolayca ve yüksek bir sesle Türkiye'ye 'bu işi yapman senin hakkın değil' diyebiliriz" ifadelerini kullanan Barzani, PKK'nın, IKB hükümetinin kararlarına ve kurumlarına saygı duymadığını söyledi.

Barzani, "(PKK) En başından beri çok aşikarca hem parlamento hem de Erbil'deki Kürdistan hükümetinin karşısında durdu" diyerek, IKB'nin Türkiye ve İran için tehdit kaynağı yapılmaması gerektiğini belirtti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU