CHP'den "acil ve adil seçim" çağrısı

CHP Sözcüsü Öztrak, "Türkiye'yi içine düştüğü bu karanlık girdaptan çıkaracağız. Milletimizin kaybettiklerini biz telafi edeceğiz. Biz geleceğiz. Hayat bayram olacak" dedi

CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak,  iktidarın '3Y'sine karşılık, CHP'nin '3 Yeni' formülüuyle iktidara geleceğini savundu / / Fotoğraf: AA

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, sosyal medya hesabından ekonomiye dair değerlendirmelerde bulundu ve erken seçim çağrısı yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "2023'te ilk 10 ekonomi arasına gireceğiz" sözünü hatırlatan Öztrak, "2023'e 2 yıl kala, bıraktık ilk 10'u, Türkiye en büyük 20 ekonomi liginden bile düştü. Bu acı gerçek, Hazine ve Maliye Bakanının da katıldığı IMF-Dünya Bankası'nın Ekim 2021 toplantıları için hazırlanan IMF Dünya Ekonomik Görünüm Raporuyla tüm dünyaya ilan edildi" dedi.

Türkiye'nin 1990'da dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasına girdiğini, Eylül 1999'da da küresel sistem için en önemli 20 ülke arasında kabul edilerek G-20 ligine üye olduğunu belirten Öztrak, "Tüm bunlar olurken AK Partinin esamesi bile okunmuyordu" ifadelerini kullandı.

"2022'de 22. Sıraya düşeceğiz"

IMF Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nu değerlendiren Öztrak, "Daha da kötüsü, aynı raporun tahminlerine göre gelecek yıl 2022'de, küresel sıralamada bir basamak daha gerileyerek, 22. sıraya düşeceğimiz anlaşılıyor. Tablo açık. Erdoğan Şahsım Hükümeti elinde Türkiye tepetaklak çakıldı" ifadelerini kullandı.

Öztrak, "Türkiye elbette dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girecek kudret ve potansiyele sahiptir. Yeter ki sınırlı kaynaklar 5 yandaş müteahhide ve saray beslemelerine akıtılmasın. Bu pespaye düzeni değiştirmek için acil ve adil bir seçimle Erdoğan'ı evine göndermek gerekiyor" dedi.

"Biz geleceğiz. Hayat bayram olacak!"

Öztrak, AKP'nin iktidara gelmeden önce seçim vaatleri olan ‘3Y'sine karşılık, CHP'nin ‘3 Yeni' vaatlerini ortaya koyarak, "Yeni kadrolar, yeni kurumlar, yeni kurallar dediğimiz "3 Yeni" ile ülkemizin potansiyelini en iyi şekilde kullanacağız. Türkiye'yi içine düştüğü bu karanlık girdaptan çıkaracağız. Milletimizin kaybettiklerini biz telafi edeceğiz. Biz geleceğiz. Hayat bayram olacak!" ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU