Namibya milli parklarda yaşayan bin vahşi hayvanı eğlence için vurulmak üzere av çiftliklerine satacak

Açık artırmayla satılan hayvanlar arasında 600 bufalo, 28 fil ve 60 zürafa da var

Fotoğraf: AFP

Kuraklıkla boğuşan Güneybatı Afrika ülkesi Namibya, milli parklarındaki bin vahşi hayvanı satışa çıkarıyor.

Hükümet, hayvanları avcılık için vahşi hayvan yetiştiren çiftçilerin satın almasını hedefliyor.

Çevre bakanlığı, kuraklıkla karşı karşıya olan milli parklardaki vahşi yaşamı azaltmayı önerdi. Namibya son üç yılın en şiddetli ikinci kuraklığını yaşıyor. Cumhurbaşkanı Hage Geingob geçen ay ülkede olağanüstü hal ilan etmişti.

Yetkililer, milli parkların hayvanlara uygun beslenme imkanı sunmadığını belirtiyor. AFP’ye konuşan Romeo Muyunda, “Milli parkların çoğundaki otlaklar son derece yetersiz. Sayıları azaltılmazsa hayvanlar heba olacak” dedi. Muyunda, “Otlakları kuraklığın etkisinden korumak ve milli parkların ihtiyaçlarını finanse etmek için bakanlık olarak bazı hayvan türlerini satmayı istiyoruz” dedi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

The Namibian sitesine konuşan Haberleşme Bakanı Stanley Simataa, Waterberg Platosu Parkı'nda bulunan bufaloların 500-600 kadarının ve Hardap ve Naute doğal alanlarında yaşayan keseli antilopların 150’sinin satılacağını belirtti.

Satılması planlanan hayvanlar arasında; 65 afrika antilopu, 28 fil, 20 antilop, 35 boğa antilobu, 16 öküz başlı antilop, 60 zürafa ve 16 kudu (Afrikay’ya özgü bir antilop türü) da bulunuyor.

Yetkililer satıştan 1.1 milyon dolar (yaklaşık 6.5 milyon TL) gelir elde etmeyi hedefliyor. Elde edilecek gelir, hayvanları korumayı amaçlayan hükümet fonuna aktarılacak. Hayvan hakları aktivistleri avcılık politikaları nedeniyle geçmişte de Namibya’yı eleştirilmişti.

Kontrollü ve ruhsatlı vahşi hayvan avına izin verilen ülkede koruma bütçesinin yaklaşık yüzde 20'si avcılıktan elde ediliyor. Bu para, izinsiz avlanmanın önüne geçmek amacıyla polis sayısını artırmak ve hayvanları taşımak için kullanılmakla birlikte; bölge halkı için su kuyusu açmak ve altyapıyı geliştirmek amacıyla da kullanılıyor.

Ülke, dünyadaki en büyük serbest dolaşan fil ve siyah gergedan popülasyonuna ev sahipliği yapıyor.

 


*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world/africa

Independent Türkçe için çeviren: Nezir Sümerkan
 

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU