KKTC’de hükümet istifa etti

38 yıllık Kuzey Kıbrıs’ta 35. hükümeti kuran üçlü koalisyon dağıldı, başbakan görevini bıraktı

Fotoğraf: AA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Ersan Saner, Demokrat Parti ve Yeniden Doğuş Partisi ile yaptıkları koalisyon hükümetinin istifa ettiğini duyurdu. 

Saner, istifasını Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a istifasını sunduğunu açıkladı. 

6 Şubat'ta seçim

Saner istifasını sunmasının ardından şunları söyledi:

Zor bir dönemde dünyada pandemi olan bir zamanda hükümeti kurduk. İcraat hükümeti için girişim yaptık ancak başarılı olamadık ve azınlık hükümeti kurduk. Sağlıkta başarılı bir dönem geçirdik. Bugün itibarı ile görevi devrettik. Yazılı bir basın bildirisiyle gerekli açıklamayı yapacağım. Hükümet ortakları kendi parti içinde yeterli sayıyı sağlayamadı. UBP meclise tam kadro gelirken, DP ve YDP meclise tam kadro gelemedi. Mecliste tam kadro sağlanamadığı için istifamızı sunduk. Erken seçime en hazır parti UBP’dir. Erken seçim tarihini UBP içinde tartışarak 6 Şubat tarihini belirledik. Mecliste sayısal çoğunluk olmadığı için siyasi ahlak icabı görevi bıraktık. Parti meclisinde değerlendirdikten sonra hükümete girilip girilmeyeceği kararlaştırılacak. Erken seçimi telaffuz ettikten sonra tekrar hükümete girilip girilmeyeceğini söyleyemem. Meclis ve parlamento görev süresini artık tamamlamıştır.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

CTP: Nihayet

KKTC’de ana muhalefet partisi konumunda yer alan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhünman, hükümetin istifasıyla ilgili olarak “Olmayan hükümet olmadığını nihayet idrak ederek istifa etti! Hayal aleminden gerçek dünyaya dönüş” yorumunu yaptı.

Muhalefetten bir diğer parti olan Halkın Partisi lideri Kudret Özersay da şu yorumu yaptı:

Aylardır zaten ruhunu teslim etmiş olan memlekete zerre faydası dokunmayan bu mefta yamalı bohça hükümet şimdi defnediliyor. Halkın, memleketin gözü aydın… Bu memleket sahipsiz değildir.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU