İsmail Saymaz: İki askerin yakılma fetvasını veren IŞİD kadısı tutuksuz yargılanıyor

"Alwi, Gaziantep'te hayatına kaldığı yerden devam ediyor"

Sefter Taş ve Fethi Şahin'in yakıldığı görüntüler, 23 Aralık 2016'da servis edildi / Fotoğraf: Twitter

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, IŞİD tarafından yakılarak katledilen askerler Fethi Şahin ve Sefter Taş’la ilgili bir yazı kaleme aldı. Saymaz’ın aktardığına göre iki askerin yakılması için fetva veren IŞİD’li Türkiye’de tutuksuz yargılanıyor.

Saymaz bugünkü köşe yazısında iki askerin IŞİD tarafından yakıldığını, o anlara ait görüntülerin 22 Aralık 2016’da internette yayınladığını hatırlattı.

“İnfazcılardan üçü Türk vatandaşıydı” diyen Saymaz, şunları yazdı:

Bunlardan Talip Akkurt iki yıl sonra PKK-YPG tarafından öldürüldü. Hasan Aydın ve Muhittin Büyükyangöz'ün akıbeti bilinmiyor. İddiaya göre infazın emrini Suriyeli Jamal Abdul Rahman Alwi verdi. 64 yaşındaki Alwi, sanıldığının aksine ölmedi. Suriye ya da Irak çölünde kaybolmadı. Kilis'e geçti. Eşi, çocukları, gelinleri ve torunlarıyla Gaziantep'e yerleşti. Bir kuşçu dükkanı açtı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Alwi yıllardır yaşadığı Gaziantep'te bir ihbar sayesinde 15 Haziran 2020'de tesadüfen yakalandı” diye devam eden Saymaz, Alwi hakkındaki birçok iddiayı sıraladı. Alwi’nin 2 Mart 2021’de tahliye edildiğini belirten Saymaz, şunları söyledi:

Alwi, 18 Haziran 2020'de cezaevine gönderildi. Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde IŞİD yöneticiliğinden dava açıldı. İddianamede, 2013-2016 yıllarında IŞİD içerisinde yer aldığı, kadılık yaptığı, iki Türk askerinin de olduğu kişiler için infaz fetvası verdiği ileri sürüldü. İlk duruşma 22 Eylül 2020'de görüldü.
Avukatı, geçmişte Türk basınında Alwi hakkında Özgür Suriye Ordusu bünyesindeki Yavuz Selim Birliği'nde komutan yardımcısı olduğu yönünde haberlerin yayınlandığını ifade etti.

Alwi, 2 Mart 2021'de tahliye edildi. "Delillerin toplanmış olması ve karartma ihtimalinin bulunmaması, sanığın ailevi ve şahsi mazereti" gerekçesi gösterilerek, Alwi'ye konutu terk etmeme ve yurt dışına çıkmama tedbiri kondu. Bu tedbir 26 Haziran'da kaldırıldı. Diyeceksiniz ki, iki Türk askerinin öldürülmesinden yargılanmıyor mu? Bu cinayetlere ilişkin Kilis'te hakkında bir soruşturma var. Fakat 2015 yılından bu yana sürüyor. Hâlâ daha dava açılmadı. Alwi, Gaziantep'te hayatına kaldığı yerden devam ediyor. İhtimaldir ki kuşçu dükkanında, camekanın önünden geçerken gözü kuşlara takılan bir müşterinin içeriye girmesini bekliyor. 

 

Halk TV, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU