ABD'de okul servisi şoförü kıtlığı: Ulusal Muhafızlar devreye girdi

90 ulusal muhafız, okul servisi şoförü eğitimine başladı

Massachusetts Valisi Charlie Baker, şoför eksikliği Kovid-19 yüzünden yaşandığı için maliyetin federal hükümet tarafından karşılanacağını söyledi (Twitter / @TheNationsFirst)

ABD'nin Massachusetts eyaletinde yaşanan okul servisi şoförü kıtlığını çözmek için Ulusal Muhafızlar devreye girdi.

Eyaletin Cumhuriyetçi valisi Charlie Baker'ın emriyle 90 ulusal muhafız, Chelsea, Lawrence, Lowell ve Lynn bölgelerindeki öğrencileri okula taşımak için 14 Eylül itibarıyla eğitimlere başladı. Yapılan açıklamada, eğitimlerin hafta sonuna kadar biteceği ve ihtiyaç halinde bu sayının 250'ye kadar çıkabileceği kaydedildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Baker, muhafızlardan bazılarının halihazırda okul servisi kullanmak için gereken ehliyete sahip olduğunu söyledi:

Yardımcı olabildiğimiz mutluyuz çünkü bu önemli bir mevzu.

Lowell bölgesindeki okulları denetleyen Joel Boyd, şoför eksikliğinin başlarına dert olduğunu söyleyerek Vali Baker'a teşekkür etti.

NBC News'in aktardığına göre ABD genelinde okul servislerinde şoför eksikliği bir süredir devam etse de Kovid-19 pandemisi, işgücünün yaklaşık 65 yaşın üzerinde olduğu sektörü epey kötü etkiledi.

Öyle ki Montana eyaletinde bir okul bölgesi, servis şoförlerine 4 bin dolara (yaklaşık 35 bin TL) varan ikramiye teklif ediyor. Delaware eyaletindeki bir okulsa ebeveynlere, çocuklarını bir yıl boyunca okula getirip götürmeleri karşılığında 700 dolar (yaklaşık 5 bin TL) veriyor.

 

Independent Türkçe, NBC News, CBS Boston, AP

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU