Selçuk Kozağaçlı: Hakkımda ifade veren itirafçının kullandığı ilaçları file verseniz fil önce DHKPC'li olur sonra itirafçı...

Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Kozağaçlı, avukatlar Özgür Yılmaz ve Barkın Timtik'in yargılandığı dava, İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Savcı, sanıkların tutukluluk halinin devamını istedi

Kozağaçlı ve iki avukat, yargılandıkları davada bugün hakim karşısına çıkarak savunma yaptı / Fotoğraf: AA 

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararının Yargıtay tarafından kısmen bozulmasının ardından, Çağdaş Hukukçular Derneği (CHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve diğer avukatlar hakkında 2013 yılında açılan diğer davanın duruşması, İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Duruşmaya CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Turan Aydoğan, HDP Milletvekilleri Hüda Kaya, Züleyha Gülüm, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık, Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, Batman Baro Başkanı Erkan Şenses, İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, Şanlıurfa Baro Başkanı Velat İzol, Mardin Baro başkanı İsmail Elik, Van Baro Başkan yardımcısı Hamza Çiftçi, Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, İstanbul Baro Başkanı  Mehmet Durakoğlu olmak üzere çok sayıda avukat katıldı.

Fransa, İsviçre, Hollanda, Belçika, Almanya, İspanya ve İtalya'dan gelen avukatlar da duruşmaya cüppeleriyle iştirak etti.

Duruşma, savcının Kozağaçlı, Yılmaz ve Timtik'in tutukluluk hallerinin devamına yönelik talebiyle başladı.

Kozağaçlı, Yılmaz ve Timtik'in avukatları ile duruşmaya katılan baro başkanlarının tutukluluk halinin devamına yönelik taleple ilgili sözlerinin ardından duruşma Selçuk Kozağaçkı'nın beyanıyla devam etti.

"Baro başkanlarının ve diğer meslektaşlarımın bu düzeyde desteği, aklanmamız demektir. Tutukluluğumu devam ettirecekseniz, ben bu onurla yatarım" diyerek sözlerine başlayan Kozağaçlı, bir önceki duruşmada, geçmişte hakkında üç defa yakalama kararı çıktığını ve her karar çıktığında kendisinin ifade vermeye geldiğini belirttiğini ancak buna rağmen tutukluluğunun devamına yönelik kararın kaçma ve saklanma şüphesiyle verildiğini söyleyerek mahkeme başkanına şöyle seslendi:

"Önceki celsede kaçma ve saklanma şüphesi demeyin, zoruma gidiyor dedim. Duruşmadan sonra heyet üyeleri o ifadeyi kullanmadı 28 gün çok mutlu yattım. Sonra siz geldiniz ve kaçma ve saklanma şüphesi dediniz, mutluluğum sona erdi."

İtirafçının kullandığı ilacı file verseler...

Dosyada kendisi hakkında ifade veren bir itirafçıyla ilgili konuşan Kozağaçlı, o itirafçının ifadesi nedeniyle tutuklandığını söyledi ve şöyle konuştu:

"200 miligramlık psikotik ilaç ve uyuşturucu kullanan paranoid şizofreni tanısı konulmuş tanığın kullandıklarını file verseniz önce 'Ben DHKP-C'liyim' der. Aynı uyuşturucuları kullanan kişi hem DHKP-C'li olur hem de DHKP-C itirafçısı olur." 

Hakkında ifade veren itirafçının kendi el yazısıyla verdiği ifadede babasına, Gülben Ergen'e ve Tarkan'a da DHKPC'li dediğini söyleyen Kozağaçlı, "Beni bu tanığın sözleriyle mi hapishanede tutmaya devam edeceksiniz?" diye konuştu.

Tahliyelerini talep ettiler

Kozağaçlı'dan sonra avukat Barkın Timtik ve avukat Özgür Yılmaz söz aldı ve tahliyelerini talep etti. Duruşma verilen aranın ardından devam etti.

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, savcılığın mütalaasını istedi ve sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Bir sonraki duruşma 17 Kasım'da görülecek. 

Ne olmuştu? 

Yargıtay Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davasındaki kısmi bozma kararı vermişti. 

Yüksek mahkeme kararında, Kozağaçlı'ya örgüt üyeliği suçlamasıyla 10 yıl 15 ay hapis cezasını bozmuştu. 

Kararda, Kozağaçlı'nın başka bir dosyada örgüt yöneticiliğinden yargılandığına işaret edilmişti.

Yargıtay, diğer tutuklu sanık Barkın Timtik'e örgüt yöneticiliği suçundan verilen 18 yıl 9 aylık hapis cezasını da bozmuş, Timtik hakkında yöneltilen suçlamanın somut delillere dayanmadığı belirtilmişti.
 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU