Almanya’da seçim anketlerinde önde görünen SPD'nin lideri Borjans: Türkiye'deki demokrasi sorunlarını görmezden gelemeyiz

SPD'nin Eş Genel Başkanı Norbert Walter Borjans, "Bu durum bizim basitçe kabullenip, 'boş ver bunu görmezden gelelim ve gündeme bakmaya devam edelim' diyeceğimiz bir durum değil" diye konuştu

Fotoğraf: AA

Almanya'nın Köln kentinde Türk- Alman İşinsanları Derneği'nin (TDU) düzenlediği "İşverenler Buluşması" adlı etkinliğe katılan Sosyal Demokrat Parti (SPD) Eş Genel Başkanı Norbert Walter Borjans, Türkiye'nin Almanya ve Avrupa Birliği (AB) ilişkilerine dair değerlendirmelerde bulundu.

Seçim öncesi anketlerde ilk sırada görülen partisinin 26 Eylül'de yapılacak seçimler sonrasında iktidara gelmesi halinde Türkiye politikasını, mevcut sorunlara rağmen olumlu bir istikamette sürdürmekten yana olduğu mesajını veren Borjans, "Türkiye'de demokrasi alanında kaydedilen olumsuzlukları görmezden gelemeyiz" diye konuştu.

DW Türkçe'den Tuncay Yıldırım'ın haberine göre; "SPD'nin Türkiye ile iyi bir ilişkisi ve Türkiye’ye büyük ilgisi var" diye konuşan Borjans, şöyle devam etti:

Biz hep şunu söyledik, görüşmeleri durdurmanın bir mantığı yok. Sorunlara sadece konuşarak çözüm bulunabilir. Ama buna karşın elbette SPD de bazı sorunlu noktalar olduğunu görüyor. Türkiye'de kardeş parti Sosyal Demokratlar da dahil siyasi faaliyetler engelleniyor. Bu durum bizim basitçe kabullenip, ‘boş ver bunu görmezden gelelim ve gündeme bakmaya devam edelim' diyeceğimiz bir durum değil. Bu Türkiye'de düşünce özgürlüğü ve demokrasiden yana olanlara karşı hiç adil olmayan bir tutum olur. Bu alanda noksanlar var, sorunlar var. Eğer onlara değinmezsek yanlış yapmış oluruz.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Demokrasideki gerilemeler AB sürecine de olumsuz etki ediyor"

Türkiye’de demokratik değerlerde kaydedilen "gerilemeleri" yakından gözlemlediklerini kaydeden sosyal demokrat politikacı, bu alanda yaşanan olumsuz gelişmelerin Türkiye'nin AB üyeliği sürecine de olumsuz yansıdığını ifade etti.

Türkiye'nin AB üyeliği konusunda da karşılıklı diyaloğun sürdürülmesi gerektiğine işaret eden Borjans, buna karşın AB'nin salt Türkiye ile değil kendi içindeki üye ülkelerle de görüş ayrılıkları bulunduğunu belirtti.

Borjans, "Sadece dışarıda olanlarla yaşanmıyor bu tür sorunlar. Bu tür  farklılıkların ve sorunların üzerine de konuşmak mümkün olmalı. Aksi halde öyle bir iklim oluşur ki, burada ülkede de bize faydası olmaz. Kesinlikle birlikte konuşmalıyız. Müzakereleri asla sonlandırmamalıyız” dedi.

"Siyasi ortam ticari ilişkilere yansıyor"

Türkiye'deki siyasi ortamın ekonomik ilişkilere de yansıdığını ifade eden Norbert Walter Borjans, "Geçmiş hep bize şunu göstermiştir, fikir oluşumları ne kadar tek bir siyasi parti ya da gruplaşma ile sınırlandırılırsa geçerli kurallar da o denli değişken olabilir. Bu da yatırımcılar için önemli. Biz Almanya olarak yatırımcıları bir yere gitmeye zorlayan ya da onların gitmesini yasaklayan bir ülke değiliz. Ama bu durum yatırımcıların uzak durmasına yol açacaktır. Yatırımcıların kendilerine yol çizerken belirli güvenceleri aramalarını anlıyorum. Bunlar da bizim siyasi partnerlerimizle üzerinde konuşmamız gerekenler, bunu da yapıyoruz” dedi.

Bu yıl Türkiye'den Almanya'ya iş gücü göçünün 60'ıncı yılının kutlandığını belirten SPD Eş Genel Başkanı, 60 yıllık süreçte iki toplumun birbirine çok farklı alanlarda katkılarda bulunduklarını söyledi.

Ekonomist Norbert Walter Borjans 2019 yılından bu yana Saskia Esken ile birlikte SPD'nin genel başkanlığını yürütüyor. SPD, Hristiyan Birlik partileri CDU/CSU ile birlikte oluşturulan koalisyonun ortağı olarak hükümette yer alıyor. 26 Eylül'de yapılacak seçimlerde SPD'nin başbakan adayı ise Olaf Scholz gösterildi.

 

 

DW Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU