İsrail polisi hapishaneden firar eden 2 Filistinliyi daha yakaladı

İsrail polisi, 4 gün önce Gilboa hapishanesinden firar eden 6 Filistinliden dördünü yakalandığını duyurdu

Gilboa Hapishanesinden firar eden 6 Filistinliden dördü yakalanmasının ardından İsrail'in kuzeyindeki Nasıra kentindeki sulh mahkemesine getirildi / Fotoğraf: AA

İsrail basını, 5 gün önce ülkenin kuzeyindeki Gilboa Hapishanesinden firar eden 6 Filistinliden ikisinin daha yakalandığını duyurdu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İsrail Haaretz gazetesinin internet sayfasından verdiği habere göre, Fetih Hareketi'nin silahlı kanadı El-Aksa Şehitleri üyesi Zekeriya ez-Zübeydi ile kimliği açıklanmayan bir diğer tutuklu daha İsrail güçlerince yakalandı.

Yediot Ahronot gazetesinin internet sayfasında ise Zübeydi ile Muhammed el-Arıda'nın Tur Dağı yakınlarındaki Ummul Ganem bölgesinde bir kamyon park alanında saklanırken yakalandıkları ifade edildi.

Kanal 12 Televizyonu da polisin, iki firarinin, nerede saklandıklarına ilişkin istihbarat bilgisi aldığına işaret edildi.

Böylelikle, firar eden 6 Filistinliden 4'ü yakalanmış oldu. 

gosteri.jpg
Filistinliler mahkeme binası önünde gösteri düzenledi / Fotoğraf: AA

Yakalanan 4 Filistinli mahkemeye çıkarıldı

İsrail’deki Gilboa Hapishanesinden 6 Eylül’de kaçtıktan sonra yakalanan 4 Filistinli mahkemeye çıkarıldı.

Gilboa’dan kaçan 4 Filistinli tutuklu yoğun güvenlik önlemleri altında İsrail’in kuzeyindeki Nasıra kentindeki mahkemeye getirildi.

Basına kapalı yapılan duruşma öncesi bir grup İsrail vatandaşı Filistinli, mahkeme önünde tutuklulara destek gösterisi düzenledi.

Filistin bayrağı açan göstericiler, tutukluların serbest bırakılması için sloganlar attı.

Yakalanan Filistinliler hakim karşısına ayrı ayrı çıkarıldı.

mhkm.jpg
Hakim karşısına ayrı ayrı çıkarılan Filistinlilerden Muhammed Kasım el-Arıda'nın duruşması görüldü / Fotoğraf: AA

4 Filistinlinin gözaltı süresi 19 Eylül'e kadar uzatıldı

İsrail’deki Gilboa Hapishanesi'nden kaçtıktan sonra yakalanan 4 Filistinlinin gözaltı süresi 19 Eylül'e kadar uzatıldı.

Nasıra kentindeki İsrail Sulh Mahkemesi, Gilboa Hapishanesi'nden 6 Eylül’de kaçtıktan sonra yakalanan 4 Filistinli'nin gözaltı sürelerinin uzatılmasına karar verdi.

Mahkeme, Filistinlilerin gözaltı sürelerini 19 Eylül'e kadar uzattı.

Gilboa’dan kaçan 4 Filistinli tutuklu, yoğun güvenlik önlemleri altında İsrail’in kuzeyindeki Nasıra kentindeki mahkemeye getirilmiş ve ayrı ayrı hakim karşısına çıkarılmıştı.

Hapisten kaçan diğer iki Filistinli tutuklu Eyhem Fuad Kemamci ve Yakub Nufeyat henüz bulunamadı.

İsrail polisinden dün yapılan yazılı açıklamada, 6 firariden ikisinin kuzeydeki Nasıra kentinin güney batısında yer alan El-Kafza Dağı (Mount Precipice) çevresinde yakalandığı belirtilmişti.

Filistinli 6 tutuklu 6 Eylül sabahı, İsrail'in kuzeyinde yer alan yüksek güvenlikli Gilboa Hapishanesinden tünel kazarak kaçmıştı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN), Fetih Hareketi'nin silahlı kanadı El-Aksa Şehitleri üyesi Zekeriya ez-Zübeydi ile İslami Cihad Hareketi mensubu Yakub Nufeyat, Muhammed Kasım el-Arıda, Yakub Mahmud Kadri, Eyhem Fuad Kemamci, Mahmud Abdullah el-Arıda'nın cezaevinde aynı koğuşta kaldıklarını ve 10 metrelik tünel kazdıklarını bildirmişti.

İsrail'deki yüksek güvenlikli hapishanelerden biri olan Gilboa Hapishanesi, İrlandalı uzmanların gözetiminde inşa ettirilerek 2004'te açılmıştı.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU