AB'de yetişkin nüfusun yüzde 70'i aşılandı

Avrupa Birliği yetişkin nüfusunun yüzde 70'inin koronavirüse karşı tamamen aşılayarak yılın başında belirlediği hedefi tutturdu

AB'de yetişkin nüfusun yüzde 70'i tam olarak aşılanmış durumda ve şu anda 250 milyondan fazla kişi bağışıklık kazandı / Fotoğraf: AA

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB'deki yetişkin nüfusun yüzde 70'inin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı tam olarak aşılandığını bildirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Von der Leyen, sosyal medya hesabından, Kovid-19 salgınıyla mücadele ve aşılamalardaki son durum hakkında paylaşımda bulundu.

"250 milyondan fazla kişi bağışıklık kazandı"

AB'de aşılama sürecinde önemli bir aşama kaydedildiğine işaret eden Von der Leyen, "AB'de yetişkin nüfusun yüzde 70'i tam olarak aşılanmış durumda bulunuyor. Şu anda 250 milyondan fazla kişi bağışıklık kazandı" ifadelerini kullandı.

Von der Leyen, salgının henüz sona ermediğini, tedbirli davranılması gerektiğini belirtti.

İmkanı olan herkesi aşı olmaya çağıran Von der Leyen,"Yeni bir enfeksiyon dalgasının ve yeni varyantların önlenmesi için çok daha fazla Avrupalı'nın hızla aşılanması gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

AB yönetimi, üye ülkelerdeki yetişkinlerin yüzde 70'inin yaz sonuna kadar aşılanması hedefini belirlemişti.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), şu ana kadar AB ülkelerinde Pfizer/Biontech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson&Johnson firmalarınca üretilen aşıların kullanımına izin veriyor.

Türkiye'de aşılama oranları

Sağlık Bakanlığı'nın günlük verilerine göre, Türkiye'de şu ana kadar yetişkin nüfus içinde1 doz aşı yapılanların oranı yüzde 77,2 oranına ulaşırken 2 doz aşı yapılanların oranı ise yüzde 59,23'te kaldı.

Toplam uygulanan doz sayısı ise 93 milyon 318 bin 338 olarak gerçekleşti.

asido.jpg
Tablo: Sağlık Bakanlığı

 

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU