Perinçek’ten Taliban-Atatürk kıyaslaması: Afganistan’ın kurtuluş savaşını başardılar

"İkisi de yoğurt yiyor. İkisi de emperyalizme karşı savaşıyor ve bunu başardılar"

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirmesini Türkiye'nin Kurtuluş Savaşı'na benzetti. Taliban'ın '20 yıldır emperyalizme karşı savaştığını' söyleyen Perinçek, bunun Atatürk öncülüğünde verilen Kurtuluş Savaşı'yla benzeştiğini savunarak "İstedikleri kadar beğenmesinler, aşağılasınlar, sövüp saysınlar, Taliban, aynı Mustafa Kemal Paşa'nın Türkiye'de yaptığı gibi Afganistan'ın Kurtuluş Savaşı’nı başardı" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Afganistan'dan Mustafa Kemal çıkmadı, Taliban çıktı" diyen Perinçek, Ulusal Kanal’da yaptığı açıklamada sözlerinin devamında "Bizim konumlanmamız Amerikan emperyalizme karşı ise sonuç itibariyle hangi millet hangi güçlerin önderliğinde Amerikan emperyalizmine karşı savaşıyorsa helal olsun onlara. Onlar da böyle yapıyor" diye konuştu. 

Perinçek, "Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var. Afganlar da böyle yedi. Taliban önderliğinde yoğurt yedi biz de Mustafa Kemal önderliğinde yoğurt yemiştik. Ama ikisi de yoğurt yiyor. İkisi de emperyalizme karşı savaşıyor ve bunu başardılar. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU