20 yıldır mağarada yaşayan münzevi, Kovid-19 aşısı oldu

70 yaşındaki adam, aşı karşıtlarını anlamadığını belirterek "Virüs ayrım yapmıyor. Benim mağarama da gelebilir" dedi

Petrovic, toplumdan uzaklaşıp mağarada yaşamaya başlamadan önce tüm parasını bağışladığını söyleyerek "Para lanetli bir şey" dedi (Fotoğraflar: AFP)

Sırbistan'da 20 yıl önce toplumdan uzaklaşmak için bir mağarada yaşamaya başlayan bir münzevi, Kovid-19 aşısı oldu.

Panta Petrovic, dünyanın Kovid-19 kriziyle mücadelesini geçen sene civardaki bir kasabaya ziyareti sırasında öğrendi.

Ülkenin güneyinde kalan Koca Balkan Dağları'ndaki bir mağarada yaşayan 70 yaşındaki münzevi, sırası geldiğinde aşısını olarak "Virüs ayrım yapmıyor. Benim mağarama da gelebilir" dedi.
 

sırbistan-münzevi-aşı.jpg
Petrovic, 20 yıl önce sosyal mesafeyi bir yaşam tarzı haline getirmişti


Petrovic, aşı karşıtlarını anlamadığını belirterek "Ekstra doz dahil üç dozu da yaptırmak istiyorum. Her yurttaşa aşı olma çağrısı yapıyorum. Her bir kişiyi davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Petrovic'in kendi tasarladığı mağara evinde tuvalet olarak kullandığı eski bir küvet, birkaç oturma yeri ve yatak vazifesi gören bir saman yığını bulunuyor.

Birkaç kez evlendiğini ve hayatının bu dönemlerinin "hareketli" olduğunu söyleyen Petrovic, doğayı hep sevdiğini ve izole hayat sürmenin kendisine daha önce hiç tatmadığı bir özgürlük hissi verdiğini belirtti.

Münzevi, "Şehirde özgür değildim. Sürekli bir sorun çıkıyor. Eşinizle ya da komşuyla veya polisle tartışıyorsunuz" dedi.
 

sırbistan-münzevi-aşı2.jpg
Münzevinin en yakın arkadaşlarından biri Mara adını verdiği bir yaban domuzu


Genelde yakındaki çaydan balık tuttuğunu ve çevredeki mantarlarla beslendiğini söyleyen Petrovic, zaman zaman çöp kutularındaki artık yemekleri de aldığını anlattı.Independent Türkçe, Straits Times, France 24

Derleyen: Yasin Sofuoğlu

DAHA FAZLA HABER OKU