Tütüncülerin tutuklanmasına MHP'den tepki: İstifa ettiler

2019 yerel seçimlerinde MHP adayı olan Abdurrahman Yaylagül açıklamasında partilerinin Çelikhan halkını yalnız bıraktığını kaydetti

Fotoğraf: Twitter

Tütün protestoları ve ardından yaşanan gözaltı ve tutuklamalar Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde tepkilere neden oldu.

Cumhur İttifakı ortağı MHP'den Çelikhan belediye başkan adayı olan Abdurrahman Yaylagül ve beş kişi daha partilerinden istifa etti.

Yaylagül yaptığı yazılı açıklamada tutuklananlardan birinin MHP belediye meclis üyesi Mustafa Sonkaya olduğunu hatırlatarak, "50 yıllık tütün üreticisi 66 yaşındaki Abdurrahman amcanın da hapisle tanıştığını" söyledi.

Yaylagül açıklamasında MHP'nin Çelikhan halkını yalnız bıraktığını belirtti.

Yaylagül'ün açıklaması şöyle:

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bilindiği üzere tütün satışına getirilen hapis cezasını içeren kanun sebebiyle geçtiğimiz günlerde ilçemizin onurlu vatandaşları tarafından onuru, namusu ve şerefi olan ekmeğini yani tütününü korumak amacıyla bir dizi protestolar gerçekleştirilmiş ve haklı isyanlarını gerekli mercilere duyurmak için çocuklarının geleceği için ekmeğine uzanan ellere tepki mahiyetinde eylemler içerisinde bulunulmuştur.

Sahipsiz memleketimizle maalesef çözüm yönünde uzlaşmak yerine gözaltılar gerçekleştirilmiş ve bu sabah itibarıyla 10 kişinin tutuklanarak cezaevine gönderildiğini elemle öğrenmiş olduk.

Bunlardan üçünün Çelikhanlı tütün üreticileri olduğunu da hatırlatmak isteriz. Tutuklananlardan biri de halk tarafından seçilmiş olan MHP Belediye Meclis Üyemiz Mustafa Sonkaya olduğunu belirtmek isterim. 50 yıllık tütün üreticisi olan 66 yaşındaki Abdurrahman amcayı dahi hapisle tanıştırmak isteyen bu denli kararlara karşı yanımızda durmayan, Çelikhan halkını yalnız bırakan 2019 yerel seçimlerinde aday olarak bulunduğumuz hükümetin ittifak ortağı partimiz Milliyetçi Hareket Partisi’nden İl Genel Meclis Üyesi adaylarımız Mustafa Üzümcü, Mehmet Horuz ve diğer üyelerimiz ile beraber topluca istifa etmiş bulunmaktayız. Her zaman, her şartta ve her yerde  halkımızın yanında olduğumuzu ifade ediyor halkımıza saygılarımızı sunuyoruz. Güzel günlerde buluşmak ümidiyle.

 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU