Küba'da bir grup ABD bayrağı ile sokağa indi, Devlet Başkanı Canel halkı devrimleri korumaya çağırdı

Küba Devlet Başkanı ve Küba Komünist Partisi Birinci Sekreteri Miguel Díaz-Canel Bermúdez, "Devrimi teslim etmeyeceğiz" diyerek tüm devrimcileri ve devrimin gerçek sahibi Küba halkını devrimi savunmak için sokaklara çağırdığını duyurdu

Karayip ülkesi Küba'da yüzlerce kişi, kötüleşen ekonomik şartlar ve özgürlük talebiyle hükümeti protesto etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bölge basınında çıkan habere göre, başkent Havana'ya 33 kilometre mesafede yer alan San Antonio de los Banos kasabası ile ülkenin farklı bölgelerinde, sokaklara çıkan yüzlerce kişi hükümet karşıtı gösteri yaptı.

Göstericiler, "Kahrolsun diktatörlük", "Özgürlük istiyoruz" şeklinde sloganlar atarak Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel'e tepki gösterdi.

Gösterici grup Küba Komünist Partisi Genel Merkezi önünde ABD bayrağı açarak “Yaşasın ABD” sloganları attı.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde göstericiler tepkilerini, "Özgürlük, korkmuyoruz" şeklinde dile getirirken, bazı bölgelerde ise yağma olaylarının yaşandığı bilgisi paylaşıldı.

Devlet Başkanı Diaz-Canel, halkı devrimleri korumaya çağırdı

Küba televizyonu ve ulusal radyodan halka seslenen Diaz Canel, halkı Küba devrimlerine sahip çıkmaya çağırarak, "Vatanımızın egemenliğini teslim etmeyeceğiz, tüm devrimcileri, devrimi her yerde savunması için sokaklara çıkmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu çağrının ardından Küba'da bu kez de devrim yanlıları Fidel Castro ve Küba Devrimi'nin önderlerinin dövizleriyle sokağa çıkarak rejime olan desteklerini gösterdiler.

Diaz-Canel, ABD yönetimini pandemi döneminde Küba'da siyasi istikrarsızlık çıkarmakla, abluka uygulayarak ekonomiyi altüst etmekle suçladı.

Diaz Canel, son zamanlarda hızla artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ülkede ilaç ve elektrik sıkıntısı yaşandığını kabul ederek, mevcut durumda evde kalmanın daha doğru olacağını belirtti.

Küba Başbakanı Manuel Marrero Cruz ise “Fidel'in söylediğini halk bugün bir kez daha gösterdi, sokak devrimcilerindir. Devrim bir kez daha kazandı” dedi.

Öte yandan halkla birlikte sokağa inen Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel'in, Hükümet üyeleriyle birlikte yaşanan son gelişmelere dair bugün bir açıklama yapacağı belirtiliyor.

Salgın sonrasında ABD abllukasının da etkisiyle ekonomisi iyice kötüleşen Küba'da halk, ilaç kıtlığı ve temel ihtiyaç maddelerine ulaşmakta ciddi sıkıntı çekiyor.

Görgü tanıkları, ülkede Ağustos 1994'ten bu yana en büyük protesto gösterisinin yapıldığını ifade ediyor.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU