Tokyo Olimpiyatları seyircisiz düzenlenecek

Japonya Olimpiyatlar Bakanı Tamayo Marukawa, Kovid-19 salgını nedeniyle 2020 Tokyo Olimpiyatları'nın seyircisiz düzenleneceği açıkladı.

Fotoğraf: AA

Japonya Olimpiyatlar Bakanı Marukawa Tamayo, Tokyo Olimpiyatları'na, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yurt içinden seyirci kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Bakan Marukawa söz konusu kararı, turnuvanın düzenleyici tarafları Organizasyon Komitesi, Tokyo Valiliği, Japonya hükümeti ile Uluslararası Olimpiyat Komitesini (IOC) buluşturan toplantı sonrası duyurdu.

Marukawa, artış trendi gösteren Kovid-19 vakaları karşısında Tokyo Oyunlarına yurtiçinde seyirci kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Komite olimpiyatlara yurtdışı seyirci kabul edilmeyeceğini 20 Mart'ta duyurmuştu.

Toplantının basına açık kısmında konuşan IOC Başkanı Bach, turnuvanın güvenli şekilde düzenlenmesi için Japon makamlarıyla tam dayanışma halinde olduklarını söyledi.

Bach, "İlk ertelendiği günden bu yana bu sorumluluğu gösterdik. Bugün de göstereceğiz, turnuvaya dünyanın birçok ülkesinden katılacak sporcuların güvenliğini ilgilendiren her türlü karara destek veriyoruz." dedi.

Karara göre, Kovid-19 salgınının dünya genelindeki durumu ve Japonya’daki hükümetin salgınla mücadele kapsamında 12 Temmuz’dan 22 Ağustos’a dek OHAL uygulama kararının göz önünde bulundurulduğuna dikkati çekildi.

Organizasyon Komitesi Başkanı Haşimoto Seiko ise "seyircilere yönelik oldukça zor bir karar aldıklarının farkında olduklarını" söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Japonya'da son durum

Son 24 saatte 2 bin 193 yeni vakanın tespit edildiği ülkede 13 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti. 800 binin üzerinde kişiye bulaşan Koronavirüs nedeniyle Japonya'daki toplam can kaybı ise 14 bin 897 oldu.

 

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU