Abu Dabi Havalimanı terminal inşası için TAV İnşaat'ın da yer aldığı konsorsiyum ile anlaşma feshedildi

2.94 milyar dolarlık anlaşmanın konsorsiyumun proje maliyetlerini aşması nedeniyle iptal edildiği belirtildi

2017 yılında açılması planlanan ve halen inşaatı devam eden terminalin açılışı yıllardır çeşitli sebeplerle erteleniyordu / Fotoğraf: tavconstruction.com

Abu Dabi'nin kamu havalimanı işletmecisi Abu Dhabi Airports, terminal inşaası için TAV İnşaat'ın da dahil olduğu konsorsiyum ile yapmış olduğu 2.94 milyar dolarlık anlaşmayı iptal etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Emirliğin en büyük havalimanını olan Abu Dhabi Uluslararası Havalimanı'nda yeni terminal inşaası için 2012 yılında düzenlenen ihaleyi kazanan konsorsiyumda TAV İnşaat, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Arabtec ve Yunanistan merkezli Consolidated Contractors Company (CCC) yer alıyordu.

Konu hakkında bilgi sahibi dört kaynak anlaşmanın iptal edildiğini belirtirken; Abu Dabi Havalimanı ve TAV İnşaat konu ile ilgili yorum yapmadı. Arabtec ve CCC yetkililerine ise ulaşılamadı.

Kaynaklardan biri, Reuters’a yaptığı açıklamada Abu Dhabi Airports'un konsorsiyumun proje maliyetlerini aşması nedeniyle anlaşmayı iptal ettiğini söyledi.

Yaklaşık yüzde 98'i tamamlanan proje BAE merkezli şirkete verildi

2017 yılında açılması planlanan ve halen inşaatı devam eden terminalin açılışı yıllardır çeşitli sebeplerle ertelenmekteydi. Abu Dhabi Airports 2019 yılında terminalin yüzde 97.6 oranında tamamlandığını açıklamıştı.

İki kaynak, terminalin tamamlanması işinin BAE merkezli Trojan şirketine verildiğini söyledi.

Trojan konu ile ilgili sorulara yanıt vermedi.

700 bin metrekarelik terminalin Etihad Havayolları'nın büyümesine destek vermesi bekleniyordu.

 

Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU