Türkiye'nin en büyük 26'ıncı şirketi TEİAŞ, özelleştirme kapsamına alındı

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Cumhurbaşkanı kararıyla özelleştirme kapsamına alındı

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) özelleştirme kapsamına alınmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı / Fotoğraf: AA

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Buna göre, TEİAŞ'ın özelleştirme kapsamına alınmasına ve halka arza yönelik olarak özelleştirmeye hazırlık işlemlerine tabi tutulmasına 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ilgili maddesi gereğince karar verildi.

ozal.jpg
TEİAŞ'ın özelleştirme kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı / Kaynak: Resmi Gazete

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan Özelleştirme İdaresi Başkanlığının (ÖİB) kararına göre, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketinin özelleştirme kapsamına alınması ve halka arza yönelik olarak özelleştirmeye tabi tutulmasının hazırlık işlemleri, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı ile ÖİB tarafından yürütülecek.

Karara göre, özelleştirme hazırlık işlemleri 31 Aralık 2022 tarihine kadar tamamlanacak. Resmi Gazete'de yer alan kararın, 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanunun 3'üncü ve geçici 29'uncu maddeleri ile 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 8'inci maddesi gereğince alındığı kaydedildi.

2020’de 14,9 milyar TL ciro yaptı

TEİAŞ, 2019 yılında 2,1 milyar TL kâr elde etmişti.

Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin sıralandığı Fortune 500 Türkiye Araştırması sonuçlarına göre, TEİAŞ 20220 yılında 14,9 milyar TL’lik ciroyla 500 şirket arasında 26. sırada yer aldı.

2020 yılı bilanço verilerine göre, TEİAŞ’ın varlıklarının toplam değeri 27,9 milyar TL seviyesinde bulunuyor.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU