Diyanet, bakanlıklardan talep etti: Şehirlerarası otobüs seyahatlerinde molalar, namaz vakitleri dikkate alınarak belirlensin

Diyanet’in resmi yazısında "vatandaşlardan konu hakkında yoğun talep geldiği" söylendi

Fotoğraf: AA

Diyanet İşleri Başkanlığı, dört bakanlığa yazı göndererek otobüs molalarının namaz saatine göre düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Sabah gazetesinin aktardığına göre Diyanet; İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na şehirlerarası otobüs seyahatlerinde molaların düzenlenmesi talebiyle bir yazı gönderdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş yazdığı yazıda, "Vatandaşlarımız tarafından şehirlerarası otobüs seyahatlerinde mollaların, namaz vakitlerinin dikkate alınarak belirlenmesi ve namazların vaktinde edasını sağlamak için makul bir süre ayrılması konusunda Başkanlığımıza yoğun talepler gelmektedir" görüşüne yer verildi.

Erbaş şu ifadeleri kullandı:

 Anayasamızın 24'üncü maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 9'uncu maddesi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 18'inci maddesine göre herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne; dinini veya inancını, tek başına veya topluca ve kamuya açık veya özel olarak öğretme, uygulama, ibadet etme hürriyetine sahip olduğu malumlarıdır. Bu itibarla; vatandaşlarımız tarafından gelen söz konusu talepler doğrultusunda şehirlerarası otobüs seyahatlerinde molaların, namaz vakitlerinin dikkate alınarak belirlenmesi ve namazların vaktinde edasını sağlamak üzere makul bir süre ayrılması ile ilgili Bakanlığınızca yapılabilecek düzenlemelerin değerlendirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini saygılarımla arz ederim.

 

Sabah, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU