Geziye çıkan izciler Airbnb'den "var olmayan evler" kiraladı

"Bana açıklar mısınız, bu dolandırıcılık değilse nedir?"

Airbnb, yanlış adresle kandırılan izcilere bir sonraki ev kiralama işlemlerinde indirim sağlayacaklarını açıkladı (Scott Mulkey / Twitter)

ABD'de geziye çıkmak isteyen izciler, Airbnb üzerinden ev kiralamak isterken dolandırıcılık mağduru oldu.  

Georgia eyaletindeki 24 kişilik izci grubu, kamp yapmak ve yüzmek için Florida eyaletine yolculuğa çıkmaya karar verdi.

İzcilerin lideri Scott Mulkey, Airbnb üzerinden Florida'ya bağlı Big Pine Key adasında tüm ekibin kalabilmesine uygun iki ev kiraladıklarını söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ekip iki evi de farklı kişilerden kiralamış olmalarına rağmen evlerin fotoğraflarının aynı olduğunu görünce, Airbnb üzerinden ev sahipleriyle iletişime geçti. Mülk sahipleri de evlerle ilgili bir sorun olmadığını teyit ederek gelip istedikleri gibi kalabileceklerini söyledi.

İzciler de Airbnb sahiplerine güvenerek kendilerine verilen adrese doğru yola çıktı.

Ancak adrese geldiklerinde ortada hiçbir evin olmadığını fark ettiler. "Bir posta kutusu bile yoktu, bomboştu" diyen Mulkey, bölgenin videosunu çekti ve şunları söyledi:

Sahilin yanında yeni yapılmış bir ev olması gerekiyordu. Şu anda tam olarak kiraladığımız şey nedir? Bana açıklar mısınız, bu dolandırıcılık değilse nedir şimdi? Burada ne ev ne adres var. Tam anlamıyla hiçbir şey yok.

Hayal kırıklığına uğrayan izciler, kendi aralarında para toplayarak bir motele yerleştiler.

Airbnb sözcüsü Ben Breit, olaya ilişkin açıklamasında izcilere paralarının geri ödeneceği teminatını verdi.
 


"Bu tür durumlar epey nadir yaşanıyor" diyen Breit, "Fakat böyle şeyler olduğunda, platformumuzun dürüstlüğünü korumak için harekete geçiyoruz" ifadelerini kullandı.

Breit, ilanın Airbnb'den kaldırıldığını ve olayla ilgili inceleme başlatılacağını söyledi.Independent Türkçe, WSVN, News4jax

Derleyen: Yasin Sofuoğlu

DAHA FAZLA HABER OKU