Erbaş: Her camimizi bir okul olarak değerlendirmeliyiz

"Dünyayı iyilik kurtaracak, Kur'an-ı Kerim ve hadislerde yeryüzünde iyilik egemen olana kadar çalışmamız emrediliyor"

Fotoğraf: AA

 Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Karadağ ziyareti kapsamında, ülkenin kuzeyindeki Bjelo Polje'de Akova Merkez Camisi ve İslam Kültür Merkezi temel atma törenine katıldı.

Erbaş, törende yaptığı açıklamada, caminin öneminin Kur'an-ı Kerim ve sünnetten bilindiğine işaret ederek, "Rabbimiz Kur'an'da buyuruyor ki 'Allah'ın mescitlerini, camilerini ancak Allah'a inananlar imar eder, namaz kılanlar, ahirete inananlar, zekat verenler, Allah'tan başkasından korkmayanlar imar eder.'" dedi.

Peygamber efendimizin Mekke'den Medine'ye hicret ettiğinde ilk olarak Mescid-i Nebevi'yi inşa ettiğini anımsatan Erbaş, "Hem Kur'an hem de hadisin müjdesine nail olmak için Medine'de yakılan o meşaleyi binlerce kilometre uzaklara giden Müslümanlar cami, mescit ve medrese yaparak göstermiştir" diye konuştu.

Erbaş, Müslüman bir idareciye gayrimüslimler gelip mabet ihtiyacında bulunulduğunda isteklerinin hemen yerine getirildiğini belirterek, "Bu topraklarda yüzlerce sene birlik içerisinde yaşamanın en güzel örneklerini göstermiş bizim atalarımız. Bugün sizlerin bu birlik ve beraberliğini gördüğüm zaman çok bahtiyar oldum çünkü bizim yegane amacımız barış içerisinde yaşamak, iyi olmak ve iyiliği dünyaya yaymaktır" ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İyi insan yetiştirmenin temellerinin mabetlerde atıldığını aktaran Erbaş, "Dünyayı iyilik kurtaracak, Kur'an-ı Kerim ve hadislerde yeryüzünde iyilik egemen olana kadar çalışmamız emrediliyor" dedi.

Erbaş, kötülüğü ortadan kaldırmak için birlikte çalışılması gerektiğine dikkati çekerek, "Burada yapılan cami nice iyi insanların yetişmesine vesile olacaktır. Camiler sadece namaz kılmak ve ibadet etmek için yapılmaz bizim medeniyette. En büyük örneğimiz Mescid-i Nebevi'nin içerisinde yapılan mektep, medrese ve okuldur. Tarih boyunca nasıl ki her cami bir okul olduysa bugün de her camimizi bir okul olarak değerlendirmeliyiz" diye konuştu.

 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU