"Rekor boyuttaki" 30'ar kiloluk böbreklerini ameliyatla aldıracak

Warren Higgs'in böbrekleri orijinal boyutlarının 5 katına ulaştı ve dünyanın en ağır böbrekleri olabilir

(Warren Higgs)

Birleşik Krallık'ta bir kişi, normalin 5 katına ulaşan "rekor boyuttaki" böbreklerini aldırmaya hazırlanıyor.

Windsor'da yaşayan 54 yaşındaki Warren Higgs'in polikistik böbrek hastalığı (PKD) var ve kistleri o kadar büyüdü ki Higgs'in diğer organlarını ezme riski yaratıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

En son tarama, sağ böbreğinin 49'a 28 santimetre boyutlarına ulaştığını gösterdi. Bu, böbrekler ameliyatla alınınca muhtemelen şimdiye kadar çıkarılan en ağır böbrek olarak mevcut dünya rekorunu kıracağı anlamına geliyor.

Hindistan'da yapılan ameliyatla alınan şu anki rekora sahip böbrek 7,4 kilogram ağırlığındaydı. Higgs'in böbreklerinin her biriyse tahminen yaklaşık 30 kilo ağırlığında.

BBC'ye konuşan Higgs, yeni bir dünya rekoru kırma ihtimali için bilhassa heyecan duymadığını söyledi.

"Gerçekten de deneyimlemek isteyeceğiniz bir rekor değil, inanın bana korkunç" dedi.

PKD kelimenin tam anlamıyla tüm hayatımı elimden aldı.

Higgs, böbreklerinin "ciğerlerini, midesini ve şimdi de kalbini ezdiğini" ekledi.

Korkunç çünkü hareket edemiyorum. Nefes alamıyorum. Hiç ama hiçbir şey yapamıyorsunuz.

Ancak Higgs, gelecek ay böbrekleri alındıktan sonra onları saklamak istiyor.

"Böbreklerimi eve getirmek isterdim ama görünüşe bakılırsa bunu yapmanıza izin yok" dedi.

Şöminemin üstüne asmak istiyorum.

Higgs, kalıtsal bir hastalık olan PKD'ye 35 yaşındayken yakalandı. Hastalık, 15 yıl önce vücudunun sağ tarafını felç eden bir inme geçirmesine neden oldu.

Onun adına kurulan GoFundMe sayfasına göre, o zamandan sonra 6 felç ve iki kaza geçirerek beyninden ve kaburgalarından hasar aldı.

Higgs'in sıklıkla kullandığı taksi hizmeti Windsor Cars ve hayır kurumu Driven Forward, hareket etmesine yardımcı olacak yeni, özel yapım, arkaya yatan tekerlekli sandalye için para toplamak üzere bu sayfayı hazırladı.

Operasyon Direktörü Mohammed Yaser, hastalığına rağmen Higgs'in "yüzünde gülümseme olmadan asla görülmediğini ve toplumda etrafa pozitiflik yaymasıyla tanındığını" söyledi.

Yaser, "Warren her zaman toplumdaki diğer kişilere yardım etmenin yollarını buluyor ve her zaman önce başkalarını düşünüyor" diye ekledi.

The Independent'a konuşan Higgs, yeni bir tekerlekli sandalyenin kendisi için "hayatını geri almak" anlamına geleceğini belirtti.

Higgs, temmuz ortasındaki ameliyatından sonra yürümeyi tekrar öğrenmek zorunda kalacağını da söyledi.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Ata Türkoğlu

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU