Sedat Peker'in, "Planları bir cemevine saldırıdır" iddiasına, Alevi temsilcilerinden cevap: "Bir gün önce uyarıldık" diyen de "Son zamanda uyarı almadık" diyen de var

Sedat Peker'in bir cemevine saldırı olacağı iddiasının ardından Alevi temsilcilerinden Celal Fırat, bir gün önce güvenlik güçlerinde görev yapan bazı dostlarında "Bazı sıkıntılar olabilir. Dikkat etmemiz gerekir" uyarısı geldiğini söyledi

Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Fırat, dikkatli olmaları konusunda güvenlik güçlerinde görev yapan dostlarından uyarı aldıklarını öne sürdü / Fotoğraf: istanbulalevitoplumu.com

Organize suç örgütü liderliğinden hüküm giyerek bir dönem cezaevinde kalan ve halen bazı suçlardan dolayı aranan Sedat Peker'in paylaşımları tartışılmaya devam ediliyor.

Video konuşmalarında sık sık Aleviliğe dair konulara da atıfta bulunan Peker, dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda bunun nedenine dair şöyle bir iddiada bulundu:

Devamlı Alevilik konusuna değinmemin sebebi Derin Mehmet'in adamları tarafından geçmişte Gaziosmanpaşa'daki kahve saldırısından çok daha büyük bir eylem yapılıp, ülkede kaos çıkarma planlarını boşa çıkarabilmek içindir. Planları bir cemevine saldırıdır.

IŞİD'in faal olduğu dönemde çok sayıda ihbar yapılmıştı

Peker'in bu iddiası kısa sürede sosyal medyada tartışmaya yol açtı.

IŞİD'in faal olduğu 2014 ve 2018 yılları arasında cemevlerine yönelik saldırı ihbarları olduğu zaman zaman basına yansımış, cemevi yöneticilerinden yapılan açıklamalarda bu konuda güvenlik birimlerinden uyarılar aldıkları belirtilmişti.

Yakın zaman içerisinde güvenlik güçlerinden benzer uyarılar alıp almadıklarını sormak için Alevi kurum yöneticilerini aradık.

remziakbulut.jpg
Remzi Akbulut / Fotoğraf: Pirha

 

"Geçmişte saldırı ihbarları geldi"

Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Remzi Akbulut, 2017 yılında Ümraniye'deki cemevlerinin etrafında keşif yapan şüpheli 2 kişinin kamerayla yakalandığını hatırlatarak, "Zaman zaman güvenlik birimlerince dikkatli olmamız konusunda uyarılar yapılıyordu ancak son zamanda bu yönde bir uyarı gelmedi" dedi.

ercangeçmez.jpg
Ercan Geçmez / Fotoğraf: Pirha

 

"Son süreçte gelen bir uyarı olmadı"

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez de geçmişte saldırı, provokasyon girişimleri olabileceği yönünde uyarılar, ihbarlar almalarına karşın son süreçte böyle bir uyarının gelmediğini söyledi.

Ancak Peker'in açıklaması kapsamında aradığımız Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı ve Küçükçekmece'de bulunan Garip Dede Cemevi Dedesi ve Başkanı Celal Fırat, farklı bir iddiada bulundu.

"'Bazı sıkıntılar oluşabilir, dikkat edin' uyarısı geldi" 

Sedat Peker'in tweetinden bir gün önce güvenlik güçlerinde görev yapan ve kendileriyle uzun süreden beri dost olan arkadaşlarından telefon aldığını kaydeden Fırat, "Bazı dostlarım beni arayarak 'Senden rica ediyorum Dede. Cemevleri giriş çıkışlarında dikkatli olun' dediler. Bazı sıkıntılar oluşabilir. Dikkat etmemiz gerektiğini bana söylediler" diye konuştu.

"Açıkçası bu uyarıdan tedirgin oldum"

Geçmişte zaman zaman rutin uyarılar aldıklarını belirten Fırat, "Ancak bu farklıydı. Uyarıyı yapanların bizimle dostlukları olduğu için dikkate almamız gerektiğini düşündük" dedi.

Fırat, buna karşın "Yetkili makamlardan olası bir riske karşı yapılmış bir uyarı veya bilgilendirme var mı?" sorusuna cevaben de son dönemde kendilerine yapılmış herhangi bir resmi uyarının olmadığını söyledi.

"Aleviler, kimsenin hesaplaşmasına kurban edilemez"

Her dönemde Alevilerin hedefe konmasının bir insanlık suçu olduğunu belirten Fırat, sözlerini şöyle sürdürdü:

Derin devletin Alevi katliamlarında büyük rol aldığını iddia ediliyor. Bu senaryoları daha önce Maraş'ta Sivas'ta Çorum'da ve Gazi'de gördük. Türkiye artık bu konularla yüzleşmeli. Aleviler kimsenin hesaplaşmasına kurban edilemez. Burada birinci görev siyasi iradenin.

sedat.jpg
Sedat Peker'in iddiaları tartışma yaratıyor / Fotoğraf: Youtube

 

"Uyarının Peker'in açıklamasından bir gün önce yapılması önemli"

Fırat, cumhuriyet savcılarını göreve çağırarak, "Bize bu uyarının Sedat Peker'in açıklamasından bir gün önce yapılması aslında Aleviler üzerine kurulan oyunların tedirgin edici bir boyutta olduğunun önemli bir göstergesidir" iddiasında bulundu.

Bu yaşananların siyasi iktidarın tavrından kaynaklı ortaya çıktığını ve bunun hesabının hukuk çerçevesinde en acil biçimde sorulması gerektiğini belirten Fırat, sorumluların yargılanması ve siyasi iktidarın sorumluluktan kaçmamasını talep etti.

 

Alevi kurumlarını dikkatli olmaya çağırdı

Twitter hesabından "Herhangi bir cemevimize saldırı olursa sorumlusu devlettir" diyen Fırat, Independent Türkçe'ye verdiği görüşte de benzer ifadeyi kullanarak bütün Alevi toplumu ve kurumlarını dikkatli olmaya çağırdı.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU