Barış Pehlivan: O söyleşideki sır

"Büyük eroin soruşturmasında rüşvet görüşmesi yapmakla suçlanan o savcı kimdi biliyor musunuz?"

Fotoğraf: hurriyet.com.tr

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, AK Parti MKYK üyesi Emine Zeybek’in eşi Faruk Sarıoğlu’nun savcı olduğu dönemde geçirdiği ifade edilen bir soruşturmayı köşesine taşıdı. Pehlivan’ın yazısındaki iddiaya göre Sarıoğlu, bir uyuşturucu soruşturmasında başka bir savcıya rüşvet vermeyi teklif etti.

Pehlivan, bugünkü “O söyleşideki sır” başlıklı köşe yazısında AK Partili Zeybek ile eşi Sarıoğlu’nun geçen günlerde Hürriyet’e verdiği demeçleri hatırlattı:

AKP MKYK üyesi ve milletvekili Emine Zeybek ile 8 aylık eşi evliliklerini Hürriyet’e anlattı. Zeybek’in eşi avukat Faruk Sarıoğlu, “Çok özel şeyler anlattık, Emine” diyordu.  Doğru muydu bu? Asıl anlatmaları gereken farklı şeyler yok muydu?  Vardı da önce sormak gerekirdi.  Eş Faruk Sarıoğlu yakın zamana kadar bir savcıydı. Hürriyet’e “Emine için emekli olmuşum avukatlığa başlamışım ben. Hâkim ve savcılığın siyasetten uzak olması gerektiğini düşünenlerdendim” diyordu. 


 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Ne güzel sözler ama işte arşiv farklı düşünmeme yol açıyordu” diyen Pehlivan, şu iddiayı gündeme getirdi:

24 Ocak 2019’da Erzurum Emniyet Müdürlüğü bir TIR’ı durdurdu. Operasyonda toplam 1 ton 535 kilogram eroin ele geçirildi. Rakam bir rekordu. İşte o günlerde, bu kritik soruşturmayı yürüten savcı Melih Yıldırım’ın telefonu çaldı. Arayan aynı adliyedeki bir başka savcıydı. Telefondaki ses, tutuklanan uyuşturucu baronu Mehmet Zeki Fidan’ın aslında suçsuz olduğunu savunuyordu. Fidan’ın avukatlarının daha önce baron Zindaşti’yi para karşılığı hapisten çıkardıklarını hatırlatıyordu. Dosyada yardımcı olursa, kendisine de istediği kadar para verileceğini belirtiyordu. Evet, bunları bir cumhuriyet savcısı söylüyordu. 

Savcı Yıldırım, kendisine yapılan bu ahlaksız teklifi hemen tutanak haline getirdi ve o savcıdan şikâyetçi oldu. Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) da müfettiş görevlendirdi ve soruşturma başlattı.  İşte büyük eroin soruşturmasında rüşvet görüşmesi yapmakla suçlanan o savcı kimdi biliyor musunuz?  Doğru tahmin ettiniz, bugün AKP yöneticisiyle evlilik söyleşisi veren Faruk Sarıoğlu. 

Uyuşturucu baronu Mehmet Zeki Fidan, rüşvet teklifini reddeden savcı Yıldırım’ın da sayesinde cezalandırıldı. Faruk Sarıoğlu ise hakkındaki soruşturma sonrası önce AKP yöneticisi Emine Zeybek ile evlendi, sonra savcılığı bırakıp avukat oldu.  Ah işte, insan düşünmeden edemiyor. Uyuşturucu meselesi Türkiye’nin gündemindeyken bu söyleşi ne de garip geldi.  Neyse, Hürriyet sormadı bari ben sorayım:  Sahi, Faruk Sarıoğlu hakkındaki HSK’deki rüşvet soruşturmasının akıbeti ne oldu?  Yoksa, aşk her şeyi affeder mi? 

 

Cumhuriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU