Kraliçe II. Elizabeth'e bir şok daha: "Prens Michael, Putin'le ilişkisinden para kazanmaya çalıştı"

78 yaşındaki prensin, yatırımcı rolündeki gazetecilere Rusya’yla bağlantı kurmaları için 200 bin dolar karşılığında yardım önerdiği öne sürülüyor

Prens Michael ve Kraliçe II. Elizabeth (Reuters)

Torunu Prens Harry'nin eşi Meghan Markle'la verdiği röportaj ve eşi Prens Philip'in ölümü nedeniyle zor günler geçiren Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth'e bir darbe de kuzeninden geldi. Kraliçenin kuzeni Kent Dükü Prens Michael'ın kraliyet statüsünü ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le ilişkisini paraya çevirmeye çalıştığı iddia edildi.

Britanya basınına göre Channel 4'da yayımlanan Dispatches programından ve The Sunday Times'tan araştırmacı gazeteciler, Güney Kore merkezli bir altın şirketi temsilcisi rolü yaparak sahte şirketleri için yatırımcı aramak üzere bazı Kraliyet üyeleriyle temas kurmaya çalıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Haberlere göre 78 yaşındaki prens, bir Zoom görüşmesinde yatırımcı rolündeki gazetecilere Rusya'yla bağlantı kurmaları için 200 bin dolar (1,6 milyon TL) karşılığında yardım önerdi.

İş ortağı olan Reading Markisi Simon Isaacs'ın da 2013'te Kensington Sarayı'ndaki bir etkinlikte Prens Michael'ı "Kraliçe'nin Rusya'daki gayri resmi elçisi" diye tanıtarak para karşılığında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bağlantı kurma vaadinde bulunduğu öne sürüldü. Isaacs'ın, "Burada gizli bir konuşma yapıyoruz çünkü prensin Putin'i sadece iş nedeniyle gördüğünü tüm dünyanın bilmesini istemeyiz" dediği iddia edildi.

Prens Michael iddiaları reddederken ofisi de prensin en son 2003'te görüştüğü Rus liderle özel bir ilişkisi olmadığını savundu. Açıklamada, Reading Markisi Simon Isaacs'ın prensin yerine getiremeyeceği vaatlerde bulunduğu kaydedildi.

Isaacs da, "Sadece dostum Prens Michael'la tanışmalarını kolaylaştırmaya çalışıyordum. Bir hata yapıp fazla vaatte bulunduğum için üzgünüm. O dönemde böbrek nakli ameliyatı sonrası iyileşme safhasındaydım" dedi.

İşçi Partisi'nden parlamenter John Healey ise haberlerin Kent Dükü'nün kraliyet statüsüne dair soru işaretleri yarattığını söyledi.

Kraliyet Ailesi'nin internet sitesinde, Kent Dükü'nün anne tarafından Rus kökenleri bulunduğu belirtiliyor.


Independent Türkçe, Guardian, BBC

DAHA FAZLA HABER OKU