Meksika Devlet Başkanı, ABD'yi darbe destekçiliğiyle suçladı

Andres Manuel López Obrador, 'siyasi militanlığın' finanse edilmesinin hükümetine zarar verdiğini söylüyor

(Meksika Devlet Başkanlığı/AFP)

Meksika Devlet Başkanı, göç konusunu tartışmak üzere Kamala Harris'le görüşmeden kısa bir süre önce ABD'ye "müdahalecilik" nedeniyle resmi bir şikayet gönderdi.

Devlet Başkanı Andres Manuel López Obrador, cuma sabahı düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin hükümetine zarar veren bir yolsuzlukla mücadele grubunu finanse ederek "darbe planlayanları desteklediğini" söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Meksika'nın ABD Büyükelçiliği'ne diplomatik nota verdiğini duyuran López Obrador, "Bu, egemenliğimizi ihlal eden müdahaleci bir eylemdir" dedi.

Reuters'e göre López Obrador, "Bu yüzden (ABD hükümetinin) bu durumu bizim için açıklamasını istiyoruz. Yabancı bir hükümet siyasi gruplara para sağlayamaz" diye ekledi.

Meksika lideri, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'ndan (USAID) Yolsuzluğa ve Cezasızlığa Karşı Meksikalılar (MCCI) örgütüne yapılan ödemeleri ortaya koyduğunu iddia ettiği vergi kayıtlarını gösterdi.

Toplantıdan kısa süre sonra López Obrador, ortak sınırda göçmen sayısının hızla artması hakkında Harris'le görüştü.

Görüşmede Harris, "Birlikte şiddetle mücadele etmeliyiz, yolsuzluk ve cezasızlığa karşı mücadele etmeliyiz" dedi.

Görüşme öncesinde düzenlenen basın toplantısında ABD yönetiminin kendisini koltuktan indirmek isteyip istemediği sorulan López Obrador, buna inanmadığını söyledi. Meksika lideri, Harris'le göçmenliğe odaklanan görüşmesi sırasında bu konuyu gündeme getirmeyeceğini belirtti.

Reuters tarafından incelenen tek sayfalık diplomatik notada, Meksika'nın sivil toplum örgütlerinin yolsuzluğa karşı "gerekli" çalışmalarını desteklediği ancak MCCI'ın siyasi bir aktör olduğu kaydediliyor.

Nota, ABD'yi USAID aracılığıyla yapılan mali desteği doğrulamaya ve eğer doğruysa askıya almaya çağırdı. López Obrador, söz konusu gruba bağlı kişilerin "Meksika hükümetine karşı siyasi militanlıklarının açık olduğunu" ifade etti.

Örgüt, devlet başkanının Yucatan Yarımadası çevresinde bir turist treni inşa ederken Meksika'da kısmen tamamlanmış bir havaalanı inşaatını iptal etme girişimini eleştiriyor.

Associated Press’ten de yararlanılmıştır* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU