Bakan Ersoy: Mayıs sonuna kadar tüm turizm personeli aşılanacak

Ersoy, geçen yıl Türkiye'den dönüş yapan turistlerde Kovid-19 görülme oranlarının oldukça düşük olduğunu kaydetti

Fotoğraf: AA (arşiv)

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Oleksandr Tkachenko, Belek Turizm Merkezi'ndeki bir otelde düzenlenen "Ukrayna Turist Hakları ve Turizm Güvenliği Alt Çalışma Grubu Toplantısı" sonrası gazetecilere açıklama yaptı.

Yeni tip koronavirüs nedeniyle 29 Nisan'da başlayacak "tam kapanma" döneminin turistleri nasıl etkileceğiyle ilgili gelen bir soruya cevap veren Ersoy, "Kısıtlamalar hiçbir zaman Türkiye'yi ziyaret eden turistleri kapsamıyor. Onlar istedikleri gibi pasaportlarıyla sokaklarda dolaşabiliyor, otellerinden çıkabiliyorlar. En çok ziyaretçi alan önemli müze ve ören yerlerimiz açık oluyor, hem açıklar hem de çok daha rahat oluyor. Artı bir bakıma turist olmak avantajlı oluyor Türkiye'de" dedi.
 

20210427_2_48007871_64599478.jpg
Fotoğraf: AA


"Türkiye'nin turizm hizmetleri çok daha konforlu ve sağlıklı şekilde sunulacak"

Turizm alanındaki aşılama çalışmalarına değinen Ersoy, şunları kaydetti:

Güvenli Turizm Sertifikası'nı daha güvenli hale getirecek olan Türkiye genelindeki turizm çalışanlarının tamamını aşılıyoruz. Sektörde havacılık, havalimanları, seyahat acenteleri, turistik taşımacılık. otel konaklamaları veya Turizm Bakanlığı belgeli restoranlar olsun bunların tamamı, geçen aydan itibaren açık olanlar öncelikli olmak kaydıyla aşılanmaya başlandı, mayıs sonuna kadar personelin tamamı aşılanmış olacak. 

Geçen seneye kıyaslandığında hem önlemler daha fazla artırıldı hem de turizm personelinin tamamı aşılanmış olarak hizmet verecek. Geçen seneye kıyaslandığında, Türkiye'nin turizm hizmetleri çok daha konforlu ve sağlıklı şekilde sunulacak.

"Geçen yıl ülkelerine dönüş yapanlarda Kovid-19 görülme oranı düşük"

Bakan Ersoy, geçen yıl Türkiye'den dönüş yapan turistlerde Kovid-19 görülme oranlarının da oldukça düşük olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin almış olduğu önlemlerin son derece etkili olduğunu aktaran Ersoy, "Türkiye'de tatile gelip ülkesine dönen turistlerde Kovid-19 bulunma oranı çok çok çok düşük, yüzlerle değil on binlerle ifade edilecek kadar düşük çıktı" dedi.

10 binin üzerinde işletme sertifikasyon programına dahil oldu

Türkiye'de ne kadar turizm işletmesinin sertifika aldığına ilişkin soruya da Ersoy, sertifika programının sadece otelleri değil, turizm taşımacılık, havalimanları, havayollarını da kapsadığını bildirdi.

Ersoy, sertifika programında bu yıl yeni önlemler de eklediklerini, "şu an itibarıyla 10 binin üzerinde işletmenin sertifikasyon programına dahil olduğunu" söyledi.

 

Independent Türkçe, AA
 

DAHA FAZLA HABER OKU