Çavuşoğlu: Türkiye, Montrö'yü harfiyen uyguluyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mayıs ayında bir heyetin Mısır'a gideceğini açıkladı. Çavuşoğlu ayrıca Türkiye'nin Montrö'yü uyguladığını belirterek "Bundan ne Rusya'nın ne başkasının bir endişesinin olmaması lazım" dedi

Fotoğraf: AA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD' nin Karadeniz'e çıkan gemiler için yaptığı bildirimi dün sözlü olarak iptal ettiğini henüz yazılı bir nota gelmediğini bildirdi. Çavuşoğlu, "Biz Montrö anlaşmasını harfiyen uyguluyoruz. Bundan ne Rusya'nın ne başkasının bir endişesinin olmaması lazım" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

"Yunanistan ile masaya oturmaya hazırız"

Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias bugün Ankara’ya gelmesi üzerine, “Yunanistan ile 5 yıldır var olan mekanizmaları işletemedik. Siyasi istişareleri gerçekleştiremedik. Bunları Yunanistan’ın olumsuz yaklaşımı sebebiyle gerçekleştiremedik. İstikşafi görüşmelere ara verilmişti. Daha sonra Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi dışlayan politika sonrası ilişkiler gerildi. Devreye AB ve farklı ülkeler girdi. Biz Yunanistan ile masaya oturmaya hazırız" diye konuştu.

Çavuşoğlu şöyle devam etti: 

Yunanistan ile görüşmelerimiz son dönemde yeniden başladı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Türkiye’ye geliyor. Dün gelecekti ancak NATO görüşmeleri vardı. Bugün için çağırdım ve kabul etti. Bugün Ankara’da kendisini ağırlayacağız. Kendisi ile samimi bir ortamda görüşmeyi planlıyoruz. Yunanistan ile aramızdaki diyalog ve üst düzey ziyaretler çok önemli ve memnuniyet verici. Bizim Yunanistan ile görüşmek için Ab ya da diğer ülkelere ihtiyacımız yok. Yunanistan ile anlaşamadığımız konular var. Bunları açık açık konuşmamız lazım.


Mayıs'ta bir heyet Mısır'a gidecek

Mısır ile 8 yıl sonra başlayan temaslar üzerine konuşan Çavuşoğlu, "Birbirimizin Ramazan ayını tebrik ettik. Mısır tarafı Mayıs ayının ilk haftası Türkiye’den bir heyeti ülkelerine davet etti. Aramızdaki şartlar olgunlaştı, görüşmeler sürebilir. Mısır İslam dünyası için, Afrika için, Filistin herkes için önemli bir ülke. Mısır'ın istikrarı ve refahı herkes için önemli" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bakan yardımcıları düzeyinde bir heyetin Mayıs ayının ilk haftası Mısır'a gideceğini açıklayan Çavuşoğlu, ABD'nin savaş gemilerini göndermekten vazgeçmesi üzerine de açıklamalarda bulundu.

"ABD gemileri bugün boğazdan geçmezse 15 günlük bildirim süresi yeniden başlar"

Çavuşoğlu, "Elbette Karadeniz'in bir barış denizi olmasını istiyoruz. Tüm kıyıdaş ülkelerin bir araya gelerek deniz yetki alanlarını belirlenmesi konusunda vardığı bir mutabakat var. İstenilirse Karadeniz barış denizine dönüştürülebilir. Biz bunu savunuyoruz. Halihazırda Ukrayna - Rusya gerginliği buna engel oluyor" dedi.

"Bizim Türkiye olarak hem Rusya hem de Ukrayna ile ilişkilerimiz gayet iyi. Biz sorunların barışçıl yoldan çözülmesi için iki ülkeye de aynı telkinlerde bulunuyoruz. Türkiye'nin tavrı bellidir. Biz yumuşamadan memnunuz. Eğer diplomasi olarak adımlar atılırsa memnun oluruz" diyen Çavuşoğlu, "ABD gemileri bugün boğazdan geçmezse 15 günlük bildirim süresi yeniden başlar. Kıyıdaş olmayan ülkeler 15 gün önceden bildirmesi gerekiyor. ABD bize dün sözlü olarak geçişleri iptal ettiğini söyledi. Henüz yazılı bir nota gelmedi" şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu şu ifadelerle devam etti:

Rusya ile Türkiye arasında birçok ilişki var, ticaret hacmi, enerji işbirliği, yatırımlar gibi. Bazen karşı tarafta olduğumuz konularda bile ortak noktada buluşabiliyoruz. Biz iki ülke tarafında taraf tutmuyoruz. Bizim tavrımız açık, dengeli ve yapıcı" derken, "Biz Montrö anlaşmasını harfiyen uyguluyoruz. Bundan ne Rusya'nın ne başkasının bir endişesinin olmaması lazım.

 

 

 

 

NTV, Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU