Cemil Çiçek’ten "cübbeli-sarıklı amiral" tepkisi

"Birtakım din kisvesi altındaki bazı grupların milletin başına ne bela açtığını gördük. Bu belayı daha def edememişken, aynı anlama gelebilecek bir kısım davranışlar doğru değil"

Fotoğraf: Twitter

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi ve eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek, “cübbeli-sarıklı general” konusunda eleştirilerini dile getirdi.

Cumhuriyet gazetesine konuşan Çiçek, Tuğamiral Mehmet Sarı'nın basına yansıyan görüntüleri hakkında “Belli bir kurumda görev yapıyorsanız, oranın şartlarına, kurallarına, kaidelerine uymak mecburiyetindesiniz” dedi.

15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimini hatırlatan Çiçek, “Birtakım din kisvesi altındaki bazı grupların milletin başına ne bela açtığını gördük. Bu belayı daha def edememişken, aynı anlama gelebilecek bir kısım davranışlar doğru değil. Yeterli dersleri daha çıkarmadığımız anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Çiçek ayrıca şunları söyledi:

Askerlik, belli kurallara, disiplinlere uyma mecburiyeti olan bir meslektir. Aksi takdirde askerlik olmaz, orası bir fikir, düşünce kulübü gibi olur. O zaman da disiplin kalmaz. Ben şahsen doğru bulmam. Uymuyorsa, evvela verdiği sözde durmuyor. İkincisi, Türkiye bunca sıkıntı içerisindeyken yerli yersiz tartışmalara da kaynak teşkil ediyor. İçinden geçtiğimiz süreçte, bu sürecin sıkıntılarını da hesaba katarak, herkes sorumlu davranmalı, sorunlu davranmamalı” dedi. 

Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın bir tarikat evinde sarıklı ve cübbeli haldeki görüntüleri tepki çekmişti. Sarı’nın görüntüleri hakkında Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından inceleme başlatılmıştı. Sarı’nın görüntüleri en son olarak 104 emekli amiralin bildirisinde gündeme gelmişti. Emekli askerler, "TSK ve Deniz Kuvvetlerini Atatürk'ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını kınıyoruz" ifadesi kullanılmıştı.

5 Ağustos 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanan YAŞ kararı uyarınca Tersaneler Genel Müdür Yardımcısı olan Sarı, Deniz İkmal Komutanlığı’na atanmıştı.

 

Cumhuriyet, Independent Türkçe

 

DAHA FAZLA HABER OKU