Akdeniz'de deniz suyu sıcaklığı son 100 yılda 2 santigrat arttı

Uzmanlar, Akdeniz'deki ısınma ve tuzluluk oranı artışının bilinen bir sorun olmasına rağmen bu kadar hızlı bir artışın yeni bir gelişme olduğunu vurguladı

Fotoğraf: Reuters

Oşinografi İspanyol Enstitüsü (IEO) tarafından yapılan ve "Frontiers in Marine Sciences" dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, Akdeniz'de deniz suyu sıcaklığı son 100 yılda 2 santigrat yükseldi.

Araştırmada özellikle 1990'dan itibaren hızlanan deniz suyundaki sıcaklık ve tuzluluk oranındaki artışın, Akdeniz'de hem yüzey hem de derin sularda etkisini gösterdiği kaydedildi.

“Hızlı artış yeni bir gelişme”

İklim değişikliği sorununun Akdeniz'deki etkilerini daha iyi tanımak için 24 yıllık bir araştırma yürüttüklerini kaydeden IEO yetkilileri, Akdeniz'deki ısınma ve tuzluluk oranı artışının bilinen bir sorun olmasına rağmen bu kadar hızlı bir artışın yeni bir gelişme olduğunu vurguladı. 

IEO araştırmacılarından Manuel Vargas, "İklim değişikliğinden veya başka bir nedenle denizlerde meydana gelebilecek değişikliklerin tespiti için deniz gözlem ve gözetim sistemlerinin önemli olduğunu" ifade etti.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU