Psikologlar açıkladı: Parası olan kendini diğerlerinden üstün görüyor

Araştırmacılar, ekonomik durumu iyi olan kişilerin kendini diğerlerinden üstün gördüğünü ve “aşırı özgüvenli” davrandığını keşfetti

Fotoğraf: The Independent

Psikologlar, ekonomik durumu iyi olan kişilerin kendini diğerlerinden üstün gördüğünü ve “aşırı özgüvenli” davrandığını keşfetti.

Buna göre üst sınıftan kişiler, bilmediği konularda konuşurken bile yetkin görünebiliyor.

İşçi sınıfına mensup bireyler tevazu ve güvenilirliği esas alırken, üst sınıfların düşüncelerini güvenle ifade edebilmesi, iş görüşmelerinde daha başarılı olmasını sağlıyor.

Virginia Üniversitesi’nden öğretim üyesi ve araştırmanın başyazarı Peter Belmi konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Avantajlar avantajları beraberinde getiriyor. Sosyal sınıfların, bireylerin sergilediği tutumu şekillendirerek, sınıf hiyerarşisinin bir nesilden diğerine aktarılmasını sağladığını düşünüyoruz.”

Journal of Personality and Social Psychology adlı bilimsel yayında yer verilen  araştırmaya göre, bu aşırı özgüven, üst sınıfta doğan kişilerin orada kalmasını sağlıyor.

 

 

Araştırmacılara göre, bu özgüven orta sınıf ve işçi sınıfı arasındaki değer farklılıklarından kaynaklanıyor.

Dr. Belmi, “Orta sınıfa mensup bireyler, düşündüklerini, hissettiklerini güvenle ifade etmeyi öğrenir. Buna karşılık, işçi sınıfındaki kişilere tevazu, güvenilirlik ve hiyerarşideki yerini bilmesi öğretilir” dedi.

Araştırmacılar, sosyal sınıf ve özgüven arasındaki ilişkiye dair çeşitli çalışmalar yürüttü. En büyük çalışma, Meksika'da kredi arayan 150 binden fazla küçük işletme sahibiyle yapıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kredi başvurusunda bulunanların sosyal sınıfını saptamak için kişilerin gelirine, eğitim düzeyine ve toplumdaki konumlarına bakıldı. Deneyde bu kişilerden bilişsel bir testi tamamlaması ve sonra, 1 ila 100 arasında kaç puan aldıklarını tahmin etmesi istendi.

Psikologlar puanları başvuru sahiplerinin tahminleriyle karşılaştırdığında, üst sınıftan bireylerin puanlarına dair abartılı tahminler yaptığını gördü.

Ekonomik durumu iyi olan kişilerin, bu gibi başvurularda seçilme ihtimalinin arttığını söyleyen Belmi konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Özgüvenli olmayı yetenekli olmakla karıştırdığımız sürece eşitsizlik de devam edecektir.”


 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Nezir Sümerkan

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU